Jak se zbavit koček na zahradě

Kočky patří k nejoblíbenějším domácím miláčkům. Dokonce i těm tulákům bez domova většinou někdo nachystá misku s nějakým jídlem. Je jen jedno místo, kde kočky převážně moc vítané nejsou. Jedná se o malé ozdobné zahrady, kde větší množství chlupáčů bez domova dokáže napáchat nemalou škodu. Na velkých se převážně stopy jejich pobytu ztratí. Řešením je samozřejmě pes, ale pro někoho by to znamenalo jen to, že spadl z louže pod okap.

1. asi každý velmi dobře ví, že kočky z duše nesnáší vodu. Pokud každá jejich návštěva bude končit postříkáním z hadice, je dost pravděpodobné, že si dříve nebo později najdou místo, kde je tímto způsobem nikdo netýrá. Velmi účinné jsou automaticky (ale pro kočku nečekaně) zapínané rozprašovače. Když je umístíme tam, kam chlupáči chodí nejčastěji, nejpravděpodobněji se problém s kočkami bleskurychle vyřeší sám.

2. v obchodech se prodávají různé chemické odpuzovače koček. Bohužel mají tu nevýhodu, že po čase nebo po dešti jejich účinky vyprchávají a musíme je nastříkat či nakapat znovu. Navíc se mezi zahrádkáři vedou spory o to, jestli jsou opravdu účinné a navíc protože jde o chemikálie, tak není dobré je používat poblíž záhonů s ovocem či zeleninou.

3. zajímavější než chemie je přírodní alternativa. Koček se můžeme zbavit i pomocí routy vonné, která… kočkám rozhodně nevoní. Můžeme ji vysázet poblíž míst, které si nevítaný chlupatý návštěvník oblíbil, případně se z ní dá dělat různé nálevy a odvary, kterými pak nejčastěji navštěvovaná místa pravidelně postřikujeme. Odpuzující účinky by měla mít ještě kopřivenka psí, občas se tvrdí, že některé kočky moc nemusí levanduli.

4. prodávají se také různé ultrazvukové plašiče koček a psů. Jedná se o finančně relativně náročnou metodu, navíc o její účinnosti se podobně jako u chemických přípravků vedou neustálé diskuse. Na bázi zvuku fungují i různé domácí metody jako je například rozvěšování po zahradě zvonečků.

5. z domácích metod se občas ještě doporučuje rozsypávání naftalínových kuliček, sypání na místa jejich návštěv chilli a nebo v místech, kde se nejčastěji zdržují a nebo tam, kde na naši zahradu vchází, můžeme rozložit plastovou fólii po které se kočkám moc dobře nechodí.