Kočičí škrabadlo

Probouzející se malé kotěMáte doma kočku nebo dokonce více těchto chlupatých potvůrek? Můžete jim vyrobit pěkné domácí škrabadlo, které budou pak moci radostně drápat a šplhat po něm  namísto toho, aby si brousily své ostré drápky o váš krásný nábytek.

A proč prostě nejít do prodejny pro zvířata a nekoupit tam již hotové kočičí škrabadlo? Za prvé v naprosté většině případů jsou uniformní a docela nepěkné a za druhé převážně jsou z dost mizerných materiálů, nic to nevydrží a za třetí vlastní výroba nás určitě víc potěší. Základem škrabadla by měla být bedna, o rozměrech přiblžně 50x50x15cm. Spodek a boční stěny mohou být klidně z dřevotřísky, vrchní stěna, na kterou bude přidělaný samotný kmen na šplhání by měla být dřevěná, nejlépe z tvrdého dřeva. Kmen na který budou čičinky šplhat by měl být na spodním konci tak 10 cm v průměru – pokud možno si vybereme nějaký hezky pokroucený. Vcelku ideální bývají borové větve. Mohou z něj klidně koukat pahýly po větvích, tak 10 až 15 cm dlouhé.

Spodní konec kmene přimontujte na horní desku základny. Nejlépe několika opravdu pořádnými šrouby, zvláště pokud naše kočka je pořádný macek.  Pro velké šrouby je samozřejmě nutné předvrtat otvory, jinak by nám to prasklo. Pro průměr šroubu 8 mm je vhodné předvrtání 5 mm vrtákem. Vše řádně dotáhněte případné mezery mezi deskou a kmenem raději zatmelte. U šikmých a pokroucených kmenů pochopitelně nepřidělávejte spodní konec škrabadla do středu základnové desky. Jde o to, aby nad středem bylo těžiště. Totéž platí i o horní plošině. Základnu naplňte pískem či štěrkem a připevněte k ní horní desku i s kmenem. Zátěž je naprosto nutná, když na škrabadlo skočí řádně rozběhnutý 6 kg kocourek, tak by se jinak mohlo celé škrabadlo převrátit.

Vrchní „vyhlídkovou“ plošinu volte dle velikosti kočičky (když vyrábíme škrabadlo pro kotě, je rozumné počítat s tím… že také bude růst). Obecně je vhodných tak zhruba 30×40 cm, raději ne zcela obdélníkový tvar. Připevněte k hornímu konci kmene o něco menšími šrouby, než na spodním konci. Na plošinu následně přilepte koberec. Všechny hrany musí být zakulacené, aby se kočky nezranily. Případné pahýly větví též zakulaťte. Kmen i větve omotejte něčím, po čem se kočičce bude dobře šplhat. Spletená prádelní šňůra se docela osvědčila a nebo si pořídíme nějaké sisalové lano na škrábadlo (tento element bude nutno jednou za čas vyměňovat). Nahoru na škrabadlo lze přidělat i nějakou boudičku, ale správný domácí mazel stejně bude spát u vás na hlavě a čistá plocha mu zajistí příjemný rozhled po celé místnosti.