Jak naučit kočku na škrabadlo

Malé kotě radostně škrábe kočičí škrabadloDivoce žijící kočky s drápky nemají žádný problém, protože je pravidelně obrušují na stromech. Problém ale nastává v situaci, kdy si chlupatého mazlíčka pořídíme domů a vůbec ho nepouštíme ven. Dříve nebo později zjistí, že gauč nebo křeslo je naprosto skvělá věc na škrábání a obrušování. Ničení nábytku můžeme z velké míry zamezit tím, že kotě už od malička začneme učit na škrabadlo. A jak bychom při učení měli postupovat, se podíváme na následujících řádcích.

Samozřejmě než se rozhodneme kotě učit, musíme začít nákupem (případně výrobou vlastního – jak na to se můžete podívat v textu pod článkem) škrabadla. V obchodech je obrovský výběr, rozhodujeme se hlavně podle toho, co se nám nejvíc hodí do bytu. Počítat musíme i s tím, že samostatně stojící zabírají více místa, klasická zase je nutno nějak pořádně přivrtat či jiným způsobem upevnit – ke zdi, na nohu stolu nebo např. přišroubovat na futra. Při výběru bychom také měli zohlednit velikost zvířete, které by se na škrabadle mělo pohodlně natáhnout. U kotěte počítejme s tím, že celkem rychle roste a tím pádem koupit rovnou o něco větší než potřebujeme, je určitě lepší nápad, než co měsíc pořizovat nové.

 

Škrabadlo bychom měli umístit na snadno přístupném místě, kudy kočka často prochází a tím pádem bude mít častěji možnost ho vyzkoušet a rychleji se naučí ho používat. Jestliže je kupujeme až ve chvíli, kdy už nám malý chlupatý rošťák začal demolovat nábytek, často je vhodné ho umístit poblíž nejčastěji škrábaného místa. Rychleji si na něj zvykne a navíc v počáteční fázi budeme moci mnohem lépe reagovat, když se rozhodne škrábat nábytek – prostě ho popadneme, posuneme jen o kousíček vedle a zavěsíme na škrabadlo (pokud neškrábe, tak ho tímto způsobem používání můžeme rychle naučit – prostě ho jednou za čas k němu přineseme a položíme na něj kočičí packy). Stačí důslednost a po několika či maximálně po nácti pokusech k němu kočka začne chodit automaticky (protože se v naprosté většině případů na něm škrábe mnohem lépe než na sebelepším gauči).

Samozřejmě někdy může nastat situace, že škrabadlo z nějakého důvodu našemu mazlíčkovi nevyhovuje a zarputile se nechce naučit ho používat. Než se vrhneme znovu do obchodu a výběru nějakého jinak vypadajícího kousku, nejdříve vyzkoušejme, jestli nezabere, když v horní části umístíme trochu šanty kočičí a nebo je postříkáme nějakým sprejem, který obsahuje výtažek této rostliny. V naprosté většině případů to velmi rychle zabírá a do týdne dvou už „voňavé lákadlo“ nemusíme používat.