Čtyřnohý miláček, který se rozhodne začít vykonávat svou potřebu někde jinde, než v místech, která mu pro to určíme, je docela velký problém. Pokud rychle a dobře nezasáhneme, může si na nový záchod navyknout a zvlášť kočky se dost složitě přesvědčují, aby se vrátily zpět na svůj písek a nechaly roh bytu či oblíbený kus koberce na pokoji. Základem je vždy pečlivé umytí skvrny a odstranění zápachu psí nebo kočičí moči.
1. klasické metody našich prabáb jsou velmi často nejúčinnější. Při boji s nepříjemnými zápachy v domácnostech se tradičně používá kombinaci octa a sody. Tyto dvě látky velmi dobře účinkují i v případě kočičí a psí moči. Skvrnu nejdříve pečlivě otřeme rozředěným octem a pak nadbytek tekutiny odstraníme papírovými ubrousky. Vlhké místo posypeme sodu a necháme vyschnout. Nakonec stačí už jen vše vyluxovat. Někdy je nutno proces dvakrát nebo třikrát opakovat.
2. další klasický přípravek, který používaly už naše babičky je peroxid vodíku. Místo stačí pořádně omýt nějakým saponátem a pak ještě potřít peroxidem. Po vyschnutí by většina nepříjemného zápachu měla zmizet. Pozor, u tkanin nejdříve je užitečné zjistit, jestli je peroxid nezačne odbarvovat.
3. z modernějších domácích přípravků je na zápach zvířecí moči docela účinná ústní voda. Aplikujeme ji podobně jako peroxid a také v tomto případě si dáváme pozor, jestli náhodou neodbarvuje.
4. samozřejmě existují i speciální přípravky, které řeší tento problém. Nevýhodou je výrazně vyšší cena, výhodou je účinnost. Na druhou stranu ve většině případů potíže se zápachem zvládnou vyřešit domácí metody, takže do peněženky saháme jen v případě, že opravdu nic nepomáhá a nebo výsledek nás neuspokojuje.
info: Metody můžeme kombinovat, často se nejdříve místo omyje saponátem, pak ošetří sodou a octem a nakonec ještě peroxidem. Pozor, problémy s nekastrovanými kocoury vyřeší pouze kastrace nebo pravidelné vypouštění ven – stále otevřená dvířka či okno, kterými může miláček vyběhnout. Také bychom neměli zapomínat na to, že u koček močení mimo záchod nebo u psů mimo doby, kdy je chodíme venčit, bývá většinou signálem, že něco není v pořádku. Je třeba pozorovat zvíře a zjistit, jestli nemá nějaký problém.