Jak přežít vedra v bytě

S příchodem velkých veder se život v bytech stává nesnesitelný. Řešením sice může být pořízení klimatizace, ale její nákup stojí nemalé peníze, provoz je pak také velmi nákladný a navíc může být zdrojem různých zdravotních potíží. Navíc existuje několik způsobů, jak přežít vysoké teploty v bytě i bez ní.

1. mnohonásobně levnější (jak na pořízení, tak na provoz) než klimatizace jsou větráky. A během veder velmi výrazně zvyšují komfort v zamčené místnosti, zvláště pokud je namíříme přímo na sebe.

2. pokud nechceme mít v bytě příliš velké teplo, musíme omezit přístup sluníčka do bytu. Ideální jsou rolety vnější (nebo například klasické okenice), ale pomůže cokoliv, čili i normální záclony a závěsy.

3. měli bychom co nejvíce omezit provoz elektrických spotřebičů – všechny vytváří teplo navíc. Samozřejmě bez ledničky se neobejdeme (ale tu zbytečně neotevíráme – sice na chvíli vypustí chlad, jenže pak také zvýší výkon a začne více hřát), ale pouštění televize, pračky, vysavače či počítače během veder se určitě omezit dá.

4. velká tepla mohou být také motivací k výměně klasických žárovek za úsporné nebo ledky. Ty první totiž kromě světla vytváří také velké množství tepla.

5. pokud to jen jde, nevaříme, nepereme a nepouštíme myčku – ve všech případech se vytváří teplo a pára, které velmi snižují komfort v bytě. Tyto aktivity odložme na večer nebo je dělejme brzy ráno.

6. s větráním buďme trochu opatrnější. Je pravda, že pro příjemný pocit je čerstvý vzduch nezbytný, na druhou stranu nesmíme zapomínat na to, že často je teplota v bytě nižší než venku. A tím pádem pokud budeme hodně větrat, tak si zároveň začneme ohřívat byt. Otvíráme ta okna, na která nesvítí slunce, větráme pokud možno v noci a ráno nebo během bouřek, které se v letních měsících vyskytují celkem často. Snažme se mít otevřená okna vždy, když teplota venku je nižší než teplota v bytě.

7. pomáhá i taková drobnost jako chození naboso – chodidly uniká hodně tepla, čili vlastně v tomto případě se chováme opačně než v případě, kdy se potřebujeme pořádně rozehřát. Je dobré si jednou za čas chladnou vodou orosit krk a čelo nebo si přiložit navlhčený ručník. Osvěží i namočená hlava nebo ruce umyté ve studené vodě.