Známe to asi všichni. Něco natíráme, práce se táhne, je třeba i hrozné vedro a pak už je člověk tak unavený, že různé drobnější dokončovací práce, jako je například pořádné umytí štětců, udělá jen tak halabala a nebo se na ně úplně vykašle. Pro další natíráme je ztvrdlý a špinavý štětec naprosto nepoužitelný. Takže buď si musíme koupit nový a nebo se ho pokusíme vyčistit. Většinou záleží na ceně, u velmi levných se čištění spíše už nevyplácí, u drahých to za pokus stojí.
1. vezmeme si nějaký starý kartáček na zuby (takový, co už určitě nehodláme používat), kterým se nejdřív pokusíme odstranit co nejvíce hrubých nečistot. Štětec drbeme pečlivě ze všech stran po vláknech.
2. po základním očištění si vezmeme nějaké obyčejné co nejlevnější mýdlo (je jedno jak voní či jaké má antibakteriální vlastnosti, musí jen mydlit a mýt – drahé kosmetické můžeme použít taky, ale je to naprosto zbytečné) a pak štětec namáčíme a ze všech stran mydlíme. Opláchneme, jemně promneme, znovu ho namydlíme a po vláknech opět pořádně očistíme zubním kartáčkem. Znovu opláchneme. Toto podle stavu ztvrdlosti a zašpinění opakujeme několikrát.
3. namočíme štětec do terpentýnu (benzín nebo ředidlo lze použít také) a nebo pokud ho nemáme, do teplé vody s klasickým lihovým octem. Potom ho ještě pořádně opláchneme a omyjeme v teplé vodě s mýdlem a mělo by být hotovo. Pokud to nezabralo, namočení a následné omytí opakujeme.
4. štětce necháme zavěšené pořádně vyschnout.
tipy: štětce bychom měli přechovávat v nějaké nádobě vlasem vzhůru, abychom si ho zbytečně neničili, případně je můžeme zavěsit. No a samozřejmě nejdůležitější je prevence, protože s omytím štětců hned po práci nějakým ředidlem si ušetříme minimálně dvacetiminutové martýrium, když se snažíme ztvrdlý a špinavý štětec vyčistit nebo alespoň dostat do trochu použitelného stavu. Pokud používáme syntetické barvy, štětec po práci nikdy neošetřujeme vodou, ale vždy nejdřív použijeme ředidlo.