Sbírání, loupání a také konzumace čerstvých ořechů je převážně spojena s jistou nepříjemností, jakou jsou hodně špinavé ruce, které vodou a mýdlem pořádně nejde umýt. V takové situaci máme dvě možnosti. Buď se s tím smíříme a několik dní až týden počkáme, než postupně barvivo zmizí nebo vyzkoušíme různé domácí triky, které ve většině případů pomohou ruce vyčistit.
1. vezmeme si citron, rozřízneme na polovic, trochu šťávy nakapeme a vetřeme do kůže v místech, kde jsi obarvily slupky ořechů. Pak ta samá místa několik minut potíráme rozříznutými půlkami. Otíráme, čistíme a pak opláchneme ruce vodou s mýdlem. Tento proces je nutno několikrát zopakovat (většinou stačí dvakrát až třikrát).
2. kyselinu citronovou rozmícháme v malém množství vody tak, aby nám z ní vznikla kašička. Tu vetřeme do skvrn od ořechů, pořádně promneme a pak vtíráme a necháváme rozpouštět vatičkou namočenou do malého množství vody.
3. vezmeme si nějaký ocet (může to být klasický lihový, ale klidně lze použít i vinný nebo jablečný) a vatičkou ho vtíráme do kůže. Z lihového octa se také kdysi doporučovalo udělat lázeň (ředí se ho s vodou v poměru jedna ku jedné) a pak do ní ruce na pár minut namočit – během namáčení je co chvilku pořádně promneme.
4. šetrnější ke kůži je lázeň, kterou si uděláme tak, že vymačkáme šťávu z několika půlkilogramových sáčků kysaného zelí. V ní se podle lidových doporučení mohou ruce namáčet deset až patnáct minut.
5. někdy se doporučovalo i bělící prostředky, ale ty jsou vůči kůži extrémně nešetrné.
Obecně je vždy nejlepší problémům předcházet, což v případě ořechů znamená, že je sbíráme a loupeme pokud možno v rukavicích. Jejich barvivo je velmi silné (slupky se mimochodem tradičně používaly a používají na vlasy) a ať využijeme jakoukoliv domácí metodu, vždy to bude pro nás znamenat hodně práce. Navíc babské rady nejsou pro každého. U některých lidí může nepříjemnou alergickou reakci vyvolat i přírodní kyselina a to už je lepší raději několik dní tak zvaně protrpět se špinavýma rukama. Hrátky s čistým lihovým octem nebo bělícími prostředky jsou zde spíše pro zajímavost, ty by dnes rozhodně žádný kožní specialista nedoporučil. Nezapomínejme na to, že ruce je po jakémkoliv intenzivnějším čištění nutno ošetřit krémem.