Sázení česneku na podzim

Stroužek česneku vhodný pro sázeníAčkoliv ceny během posledních pár let přeci jen trochu klesly, částky, které musíme zaplatit za kvalitní český česnek, se drží stále relativně vysoko. Proto každý, kdo má zahrádku, by měl popřemýšlet, jestli se mu nevyplatí si trochu této skvělé a hlavně hodně zdravé cibuloviny vypěstovat. A na podzim je dobrý čas, kdy se můžeme pustit do sázení.

Na začátek bychom samozřejmě měli vybrat kvalitní sadbu. Zakopávat do země česnek koupený ke konzumaci ne vždy přinese dobré výsledky. O výběru správné odrůdy bychom se měli poradit s odborníkem, který zohlední i místo (region), kde budeme pěstovat – ne všemu se všude daří stejně dobře a česnek je navíc docela choulostivý. Většinou nehorší výsledky mají drobní pěstitelé, kteří si zasadili zahraniční česnek koupený v supermarketu. Pro sázení jsou nejlepší střední a velké a hlavně nepoškozené stroužky. Pokud chceme mít co největší jistotu, že je nenapadnou škůdci, je vhodné česnek před sázením namořit.

Česnek převážně vysazujeme od druhé poloviny podzimu (konec října až první půlka listopadu). Je důležité, aby se stihl dobře zakořenit, ale neměl by začít rašit nad zem, protože pak nemusí přežít zimu – proto se často říká, že je lepší ho sázet později než dříve. Rozhodně bychom měli vždy zohlednit dlouhodobou předpověď počasí. Vyhovuje mu středně těžká propustná půda s neutrálním pH. Pokud si budeme sadbu česneku plánovat několik měsíců dopředu, můžeme popřemýšlet, jestli na plánovaných záhonech před tím nevysadit fazole nebo rajčata nebo okurky. Nesázejme ho na místo, kde už jsme ho pěstovali nebo tam byla vysazená jiná cibulovina.

Před sázením zákon pořádně připravíme, je vhodné zeminu promísit z kompostem. Stroužky sázíme přibližně osm centimetrů od sebe do hloubky pěti až šesti centimetrů. Jednotlivé řádky by měly být vzdálené přibližně centimetrů třicet. Po zasazení ho podle počasí zaléváme, pokud máme správně nachystané záhony, nemělo by být nutné ho ještě navíc dohnojovat. I když v posledních letech jsou zimy relativně mírné, stejně je rozumné před příchodem stálých mrazů záhony přikrýt přibližně patnácticentimetrovou vrstvou slámy, kterou potom na jaře odstraníme. U česneku vysazeného na podzim bychom měli sklizeň očekávat v červnu nebo červenci podle toho, jak brzy přijde teplé a sluečné jaro.