Medvědí česnek zažívá díky svým léčivým účinkům a hlavně jedinečné chuti v posledních letech v naší zemi renesanci. Jenže v čerstvé podobě si ho bohužel můžeme vychutnat jen přibližně jeden měsíc na jaře. Proto je užitečné znát různé způsoby, jak si tuto zdravou lahůdku uchovat pro použití i v jiných ročních obdobích. Na následujících řádcích se podíváme na několik ověřených postupů.
Medvědí česnek mražený – je to velmi snadný způsob, kterým zachováme spoustu jeho vlastností, i když jeho pozdější využití je trochu omezené. Stačí jen čerstvé listy pořádně umýt (někdy se doporučuje namočit do vařící vody a hned vychladit), osušit a pak ve vhodné nádobce zamrazit. Bohužel po rozmrazení z něj vzniká kaše, takže se hodí pak už hlavně do polévek, na přípravu „špenátu“ či na výrobu čerstvé porce pesta – z tohoto důvodu ho můžeme před mrazením rovnou nakrájet.
Medvědí česnek naložený v oleji – listy i s lodyhami (můžeme dokonce naložit jen samotné lodyhy) omyjeme a necháme oschnout. Pak je jemně prosolíme, promícháme a napěchujeme do sklenic, které zalijeme olejem. Počkáme až zmizí všechny bublinky, případně ho trochu přitlačíme a dolijeme olej tak, aby ani kousek lístku či lodyhy nevykukoval. Velmi pečlivě zavíčkujeme a uchováváme v suchém, tmavém a chladném místě.
Pesto z medvědího česneku – hrst listů umyjeme, vymačkáme z nich vodu a jemně nasekáme. Pak je utřeme v hmoždíři na kaši, do které nakonec přilijeme panenský olivový olej a osolíme podle chuti. Hotové pesto přeložíme do vyvařených skleniček, na vrch nalijeme vrstvu olivového oleje a uchováváme je ve tmě a chladu (někdo je také mrazí, ale pak ztrácí trochu chuť). Toto je samozřejmě jen základ, pesto můžeme vylepšit ještě přidáním utřených piniových oříšků nebo vlašských či lískových ořechů.
Olej s medvědím česnekem – toto možná není přímo uskladnění bylinky, ale spíše vytvoření zajímavého dochucovadla do salátů, omáček a polévek. Vezmeme si dvacet umytých a osušených listů, nahrubo nakrájíme a zalijeme litrem panenského olivového oleje. Za občasného protřepání necháme louhovat a po měsíci hotový voňavý olejíček přelijeme do čisté láhve a uskladníme.
Sušit medvědí česnek nemá moc smysl, zvláště pokud ho chceme hlavně pro kulinářské účely. Ztrácí tím štiplavost a onu specifickou česnekovou chuť i vůni. Pro domácí léčbu je také populární výroba tinktury, kterou vytvoříme tak, že zalijeme listy lihem rozředěným na čtyřicet procent a necháme tři týdny ve tmě, ale v pokojové teplotě, louhovat. Přecedíme, přelijeme do čisté láhve uzavřeme a uskladníme ve spíži.