Vyrábíme vlastní svíčku

Světlo, které vydávají svíčky je velmi příjemné a vytváří doma krásnou atmosféru. Jsou snadno k dostání a nestojí příliš mnoho, ale pokud je chceme dát někomu jako dárek, vždy mnohem více potěší něco vyrobeného vlastníma rukama. Navíc se díky tomu můžeme zbavit různých nedopalků, které po nedohořených svíčkách zůstávají.

Připravíme si zbytky starých svíček (pokud nic takového doma nemáme, můžeme si koupit nějaké obyčejné svíce nebo také přímo parafin pro domácí výrobu svící), jutový provázek, nějaké dodatky jako například esenciální olej (pokud chceme mít svíci voňavou) a formu. Tou může být například malá krabice od mléka nebo plechovka, záleží na tom, jaký tvar chceme získat. Pokud naše zbytky svíček byly původně v nějakém obalu, tak ten musíme samozřejmě odstranit, stejně jako i malý kousek knotu či zčernalé kousky. Při výrobě svíčky budeme potřebovat ještě dva hrnce (větší a menší) a klacíček.

Rozdrobené svíčky si dáme do menšího hrnce, ten umístíme do většího hrnce vyplněného vodou a necháme na sporáku rozpustit. Jestliže chceme voňavou svíci, přikápneme trochu vybrané silice a nebo můžeme například vmíchat trochu mleté skořice nebo rozdrcených hřebíčků. Z vybrané „formy“ odřízneme vršek, umyjeme ji a vysušíme. Na klacíček uvážeme jutový provázek a opřeme ho o vrchní hrany formy tak, aby budoucí knot visel v samém středu (musí být tak dlouhý, aby dosáhl na dno vybrané formy). Nyní už stačí nalít jen rozpuštěný vosk (parafín), nechat vše zatuhnout a pak sloupneme obal a vlastnoručně vyrobená svíčka je na světě.

Základní postup je vlastně vždy stejný, ale lze ho různě zdokonalovat. Chceme mít svíčku několika barev? Není to žádný problém. Stačí si jen rozpustit několik různých parafínů v samostatných nádobkách (nebo do bezbarvého vmícháme různá barviva). Pak už jen nalijeme jednu vrstvu, necháme ji přituhnout, pak dáme další barvu a tak pokračujeme až do konce. A nebo můžeme svíčky ozdobit různými lehkými mušličkami nebo pecičkami. V takovém případě potřeme štětečkem trochou rozpuštěného parafínu stěnu formy v místě, kde má být ozdobný element a rychle ho připevníme. Před dokončením svíčky samozřejmě necháme pořádně zatuhnout.