Jak vyměnit poškozenou či prasklou dlaždici

DlaždiceJedna nebo pár prasklých či vydrolených dlaždic na podlaze rozhodně nikoho netěší, ale na druhou stranu to ještě nemusí být důvod pro novou pokládku. I když to není úplně snadné, dá se ji svépomocí vyměnit a při pečlivém a opatrném postupu by to měl zvládnout maximálně za víkend i průměrně šikovný nováček.

Samozřejmě před tím, než se pustíme do samotné výměny poškozené nebo prasklé dlaždičky, musíme si nachystat nářadí. Budeme potřebovat škrabku nebo nožík, kterými se zbavíme spárovací hmoty mezi dlaždicemi, kladívko, vodováhu, špachtli, lepidlo na dlažbu a spárovací hmotu. Samozřejmě měli bychom si sehnat stejnou dlaždici, jakou jsme použili při první pokládce. Je dobré na to myslet hned na začátku, nekupovat všechno jen „na doraz“ a nechat si pár ve sklepě do rezervy.

Ostrou stranou kladívka bouchneme do středu dlaždice, rozbijeme ji a od středu postupně vydloubáváme zbytky.* Nepáčíme ze strany ani nerozbíjíme ji od krajů, protože bychom znovu mohli poškodit ty, které jsou v naprostém pořádku. Pak ostrým nožíkem nebo škrabkou nebo šroubovákem (dobře vybavení šťastlivci si pomohou bruskou s kotoučem na dlažbu) odstraníme zbytky spárovací hmoty. Musíme přitom postupovat opatrně, abychom nepoškodili vedlejší dlaždičky.  Následně odstraníme zbytky lepidla. Je to trochu pracné a měli bychom být co nejpečlivější, aby nám pak dobře přilehla. Případné nerovnosti můžeme zkontrolovat vodováhou.

Na novou dlaždici špachtlí nebo zubovým hřebenem (pokud ho nemáme, rýhy vytvoříme také špachtlí) naneseme lepidlo, nadměrné množství na hranách odstraníme a přitlačíme ji na uvolněné místo tak, aby mezery na všech stranách byly pokud možno stejně široké. Počkáme až lepidlo vyschne (čas zjistíme na obalu) a všechno vyspárujeme, čili vyplníme volný prostor a uhladíme. Přebytečnou spárovací hmotu uhladíme a odstraníme houbičkou, kterou také novou dlaždici umyjeme. Okolní dlaždičky lze předtím zajistit malířskou páskou, ale při pečlivé práci je to více méně zbytečné nebo maximálně budeme mít trochu více mytí a čištění.

* Jestliže doma nemáme původní dlaždice, vyfotíme si je a požádáme v obchodě o pomoc s výběrem. Pokud se nám nezdá odstín nebo ho podle oka či fotografie nemůžeme trefit, nejdřív odstraníme tu starou a její zbytky ukážeme prodavači nebo podle nich svůj nákup doladíme.