I k vaření můžeme přistupovat ekologicky neboli s rozumem. Výsledkem velmi často není jen nižší spotřeba elektrické energie či vody a tím pádem samozřejmě i výrazně nižší náklady na provoz domácnosti, ale také leckdy se nám díky správným postupům podaří ušetřit i trochu času.
1. velikost vařiče přizpůsobujeme velikosti hrnce. Příliš malý na příliš velký a opačně je jen zbytečné plýtvání energie. Snažme se je vždy vycentrovat, ať se teplo roznáší rovnoměrně. Při používání elektrického sporáku můžeme vypínat sporák chvilku před dovařením jídla a využít zbytkovou teplotu. Pokud máme při vaření na výběr plyn nebo elektřinu, lepší je plyn – vaří se rychleji a tím pádem méně spotřebovává.
2. vody vaříme jen tolik, kolik potřebujeme. Nemá smysl plnit varnou konvici až po okraj, když si jen chceme zalít hrnek kávy, stejně tak např. při vaření brambor nebo jiné zeleniny stačí mít vody jen tolik, aby vše překryla a nic v ní nemusí plavat.
3. hodně energie a také času ušetříme díky používání pokliček. Podle odborníků se čas přípravy může snížit v mnoha případech až o čtvrtinu. Ještě lepší je z hlediska časové a energetické úspory tlakový hrnec, ale ten se nehodí pro přípravu všech jídel.
4. pokud máme tu možnost, připravme při jednom vaření více pokrmů najednou, které si pak rozdělíme na porce a např. zamrazíme a nebo dáme do lednice. Vhodné jsou různé omáčky a polévky, které navíc lze další den při použití jiných typů koření chuťově obměnit. Jen pozor, je důležité mít co nejpřesnější odhad, abychom pak zbytečně jídlo nevyhazovali. Pokud ho nemáme, koncentrujme se spíše na opak, čili přípravu rychlých jídel jen na jednu porci.
5. při pečení je dobré popřemýšlet o tom, jak upravit například přílohy apod., aby se celé jídlo dalo připravit v troubě. Většinou se do ní vejdou dva plechy a proč nevyužít už spotřebovávanou energii na všechno. Troubu pokud možno nerozehříváme, přesněji jídlo do ní vložíme hned po zapnutí. Pokud např. maso potřebujeme zatáhnout, udělejme to na rychlo na pánvičce.