Jak vyměnit prasklou dlaždičku

Občas se může stát, že nám na podlaze praskne dlaždička. Ať je to chybou při pokládání či mechanickým poškozením, příliš radosti nám to nepřinese a jediným rozumným řešením je výměna dlaždičky. Není to příliš náročné.

Na začátku musíme mít náhradní stejnou dlaždičku – jiná by se moc dobře nevyjímala. S podobnou nehodou bychom měli počítat už při nákupu a pokládání, proto nezaškodí mít v rezervě dvě, tři stejné dlaždičky, náklad navíc to velký není a ušetříme si tím případný problém se sháněním naprosto stejného typu či stejného odstínu. Samozřejmě pokud jsme na to zapomněli, tak nám nezbyde nic jiného než delší hledání v různých obchodech.

A nyní k samotné výměně. Starou dlaždičku opatrně vysekáme od středu k okrajům (pokud je prasklina větší, pokusíme se jí na začátku odpáčit ve středu aby nám to ulehčilo další práci). Na okrajích nezačínáme, abychom nepoškodili případně okolní dlaždičky. Poté jemně ale velmi pečlivě odstraníme zbytky lepidla a spár. Plochu pečlivě omyjeme, vysušíme nebo necháme vyschnout a všude pečlivě naneseme lepidlo. Novou dlaždičku vtlačíme do lepidla (zkontrolujeme jestli přesně sedí v porovnání s okolními dlaždičkami) a necháme zaschnout podle návodu. Na konci již jen vše vyspárujeme a po zatuhnutí očistíme případné šmouhy.