Jedlá soda v domácnosti

Když se pořádně rozhlédneme kolem sebe, zjistíme, že jsme dokonale obklopeni chemií. Je v koupelnách, kuchyních, na záchodech, rozmístěnou ji najdeme vlastně po celém bytě. Přitom ještě před několika desítkami let byl výskyt různých chemikálií v domácnostech minimální. A i přesto si naši předkové docela dobře radili s praním, mytím či čištěním, jen k tomu používali mnohem přírodnější prostředky. Jedním z nich je například jedlá soda, která má v domácnosti opravdu široké využití.

1. soda se velmi dobře hodí na čištění dřevěných povrchů a nábytku. Stačí nasypat trošku na vlhkou houbičku, jemně otřít zašpiněné místo a pak vše vyleštit suchým hadříkem.

2. může také výrazně zesílit účinky pracího prášku (tudíž i snížit jeho spotřebu). Přidáváme půl skleničky sody na jedno praní. Výsledky (čistší, výraznější barvy, jasnější bílá) uvidíme hned po vyprání. Zvlášť vhodné je to při praní dětských věcí. Jejich jemná pokožka je velmi citlivá a čím méně chemikálií použijeme, tím lépe.

3.  jedlá soda se hodí i na mytí a čištění podlah. V kyblíku s teplou vodou rozmícháme necelou skleničku a pak podlahu otřeme hadrem nebo mopem. Poškrábaná místa ošetřujeme podobně jako nábytek vlhkou houbičkou se sodou, škrábance pak ale otřeme mokrým a ne suchým hadrem.

4. pomáhá i při čištění trouby. Stěny otřeme mokrou houbičkou se sodou, na dno sodu nasypeme a rozprášíme na ni teplou vodu. Necháme účinkovat do druhého dne, pak troubu pořádně umyjeme a opláchneme. Kromě čistoty se nám tímto způsobem podaří odstranit i různé nepříjemné zápachy.

5. jedlá soda se výtečně hodí na odstraňování nánosů po kávě nebo čaji. Ve dvou litrech teplé vody rozpustíme půl skleničky sody a namočíme do ní hrnečky či šálky „ozdobené“ nánosy. Necháme účinkovat do druhého dne, pak je pořádně omyjeme houbičkou se sodou a opláchneme.

6. můžeme ji využít i při čištění stříbra, kromě klasického triku se sodou a alobalem lze si vytvořit i kašičku (poměr tři ku jedné ve prospěch sody), kterou pak stříbrné předměty vyleštíme.

7. velmi dobře se hodí i na mytí umyvadla či vany, podobně jako u podlahy je pořádně omyjeme vlhkou houbičkou se sodou a pak opláchneme. Někdy se doporučuje efekt zesílit ještě trochou soli.

8. jedlá soda může působit i zesilovač účinku prostředku na mytí nádobí. Pokud nepoužíváme myčku a myjeme stále ve dřezu, přidejme do vody s nějakým „jarem“ dvě lžičky sody. Nádobí se bude mít výrazně lépe.

9. jestliže se nám v kuchyni a koupelně povalují různé hodně použité houbičky či hadříky, které se nám pořád nechce vyhodit, můžeme je namočit do vody se sodou (pět lžic na jeden litr). Necháme účinkovat hodinu a pak je v ní ještě pořádně vymácháme.

10. umí také odstranit nepříjemný zápach, který se line z odtoku umyvadla, dřezu nebo vany. Nasypeme do něj půl sklenky sody, kterou pak zalijeme horkou vodou.

11. pomůže odstranit nepříjemný zápach z lednice, odpadkového koše a nebo také ze skříně.