Výroba domácí aviváže

Zkouška hustoty domácí avivážeKoupit aviváž v obchodě není žádný velký problém. Nabídka je obrovská, na výběr máme spoustu značek různé kvality a s různými vůněmi. Ale jako ve většině případů i zde máme možnost výroby domácí alternativy, která se jakostí od těch prodávaných nebude lišit a nejpravděpodobněji bude výrazně levnější. Navíc výroba vlastní aviváže je velmi snadná.

Co budeme potřebovat? Musíme si sehnat nějakou kvalitní lahvičku, v tomto případě je nejlepší použít nějakou starou láhev od aviváže, protože ta má navíc pohodlnou odměrku a nemusíme tak lít přípravek jen od oka nebo odměřovat po lžících. Potom si ještě někde vyrazíme koupit nějaký kondicionér, výběr je na nás, ale naprosto nám stačí i ten nejlevnější. No a potom už potřebujeme jen obyčejný ocet a vodu. A jak je to s množstvím? To záleží… na množství jaké si chceme vyrobit. Obecně vybranou nádobu musíme do polovic naplnit kondicionérem a zbytek vyplní směs vody a octa. Na začátek můžeme vyzkoušet stejné množství obou surovin, obecně je to tak, že čím máme měkčí vodu, tím méně octa potřebujeme (u hodně měkké je to poměr čtvrtina octa na tři čtvrtiny vody).

Když už máme připravené suroviny, můžeme se radostně pustit do výroby. Do pečlivě vymyté a vysušené láhve nalijeme vybraný kondicionér a zalijeme ho teplou vodou. Vše velmi pečlivě protřepáváme, dokud se obě suroviny nespojí. Pak přidáme ocet a znovu všechno protřepeme. No a přichází fáze testování. Nalijeme si připravenou aviváž a podíváme se na její konzistenci. Buď bude v pořádku a nebo příliš hustá (řídká při poměru jednoho dílu kondicionéru a jednoho dílu octové vody nebude). Pokud je v pořádku, tak samozřejmě máme hotovo, pokud ne, tak postupně přidáváme lžíci vody a lžíci octa, protřepeme a znovu prověříme. Postupujeme tak až do chvíle, kdy má naše domácí aviváž potřebnou hustotu. Může to být trochu zdlouhavé, ale je lepší to dělat takhle postupně s malými dávkami octa a vody, protože ředění je mnohem snazší než zahušťování. Pokud chceme, aby naše aviváž měla kromě změkčujícího efektu také nějakou zajímavou vůni, můžeme v této chvíli ještě přidat trochu nějaké přírodní silice (klasika je například levandule). No a máme hotovo, s domácí aviváží pak při praní postupujeme úplně stejně, jako s tou koupenou z obchodu.