Domácí výroba mýdla

Dnes už není potřeba si dělat mýdlo doma. Je obecně dostupné a laciné. Ale dříve to bylo jinak a z dřívejších časů využívání všech možných zbytků pochází tento návod, jak si vyrobit mýdlo. A kdo ví, třeba se to ještě někdy bude hodit.

Nejdříve budeme potřebovat jeden kilogram tuku, mohou to být zbytky živočišných, rostlinných i umělých, klidně nažluklé nebo připálené. Poté musíme sehnat ještě 18 dkg louhu sodnatého a 5 dkg kalafuny. Voda se kterou budeme pracovat by měla být měkká dešťová, pokud není k disposici přidává se do tvrdé vody (2,5 l) 5 dkg potaše.

Do většího hrnce dáme rozpustit tuk, přidáme kalafunu a nalijeme jeden a čtvrt litru vody. V druhém hrnci také s jedním a čtvrt litrem vody pomalu rozpustíme louh a také pomalu ho nalijeme do rozpuštěného tuku. Za stálého míchání pomalu vaříme tři čtvrtě hodiny až hodinu dokud tekutina nezmýdelnatí – začne trochu připomínat nezcukernatělý med. To jestli je mýdlo hotové vyzkoušíme tak, že na studený porcelán kápneme pár kapek, hotové domácí mýdlo by mělo tuhnout. Nachystáme si pečelivě umytý  plech, mýdlo na ně vylijeme a dáme do chladu ztuhnout. Lepší je domácí mýdlo nepoužívat rovnou, ale počkat si i několik týdnů aby „vyzrálo“. Pokud chcete mít mýdlo voňavé, poexperimentujte s různými vonnými olejíčky – přibližně v mírách 10 ml olejíčku na 1/2 kg tuku.