Jak na slimáky

Nedá se asi moc čekat, že by letos slimáci záhadně vymizeli. Takže tady je pár rad jak na ty zatracené slimáky plundrující naše zahrádky.


Rostliny – v odpuzování slimáků a šneků nám může pomoci i příroda. Můžeme se pokusit blízko míst ke jich je nejvíce vysadit rostliny které jim moc nevoní. Mezi ně patří majoránka, mydlice lékařská, hasivka orličí, pelyněk, hořčice, cibule, česnek, šalvěj či tymián. Také se můžeme pokusit u různých záhonů přidávat nějakou kombinaci výše uvedeného abychom tím slimáky odpuzovali.
Pořádek – slimáci milují vlhkost a stín, proto udržujme zahradu posekanou, shrabanou, s provzdušněnou půdou. Kompost bohužel patří k místům, která slimáci milují, popřemýšlejte jestli ho opravdu potřebujete.
Obrana – zvláště cenné rostliny můžeme částečně bránit různými bariérami, které budou pro slimáky výraznou překážkou. Takové bariéry můžeme vytvořit z pilin, jehličí, štěrku či nadrobno rozdrcených skořápek. Zajímavým a asi i tradičním způsobem je posypání cestiček za suchého bezvětrného a bezdeštného večera nehašeným vápnem, jen musíme být při tom extrémně opatrní, aby se nedostalo na rostliny.
Pasti – můžeme také vykopat jámu, do které umístíme džber či větší sklenici z velké části naplněný …. pivečkem, musí ho být ale dostatek aby se v něm mohly ponořit. Také můžeme na nějaká místa dát několik vydlabaných grepů a ráno přilákané slimáky posbírat a zhubit či vyhodit.

A jeden celkový tip na konec, slimáky nejlépe odpudí malé množství vlhkosti. A je to proto i dobrý způsob, jak se naučit šetřit vodu a zalévat jen když je nutno a jen přesně to co je nutno.  Čili nekropit celou zahradu, ale konkrétní rostliny a pouze ráno.