Káva na zahradě nejen jako hnojivo

kávový lógrKáva patří mezi jeden z nejpopulárnějších nápojů na světě. Pokud si nepřipravujeme rozpustnou, vždy nám zůstane trochu lógru, který většina lidí vyhazuje (až na malé procento specifických labužníků, kteří ho vyjídají lžičkou). Je to přitom docela škoda, protože i tato surovina se dá mnoha různými způsoby využít. Například nám může pomoci při pěstování rostlin doma i na zahradě.

Zbytky kávy obsahují velké množství minerálů, které mohou půdu obohatit. Najdeme v nich fosfor, měď, draslík, hořčík a hlavně nemalé množství dusíku. Navíc ten se z kávy uvolňuje postupně, takže lógr účinkuje vlastně jako nějaké speciální dlouhotrvající hnojivo. A to není všechno, specifická vůně kávy, která se člověku velmi líbí je nepříjemná pro mnoho škůdců z říše savců i hmyzu. A jak přesně kávu na zahradě používat?

1. doma si necháme vysušit větší množství lógru, který pak rozsypeme kolem květin a keříků před zaléváním.

2. můžeme si přímo připravit „tekuté hnojivo“ a to tím způsobem, že zalijeme lógr vodou, necháme den louhovat a pak vzniklou tekutinou zaléváme. Takto lze zalévat i přímo rozředěnou kávou, ale je to trochu škoda, když lógr účinkuje vlastně stejně.

3. když máme hodně přebytků kávy a nechce se nám chystat hnojivo, stejně není důvod ji vyhazovat do odpadků. Na zahrádce vždy patří na kompost, který krásně obohatí dusíkem. Pokud si děláme kávu překapávanou, můžeme ji vyhodit i s papírovým filtrem – ten se velmi rychle v přírodě rozloží.

4. při přípravě nových záhonů je dobré odhrnout tak dvacet centimetrů země navíc, rozsypat tam kávu, pak znovu vše zahrnout a teprve potom sázet (přesné množství, kolik bychom měli odhrnout závisí na rostlině – mezi semínkem či kořeny sazenice a kávou by měla být přibližně patnáctimetrová vrstva zeminy).

5. samozřejmě pokud lógr účinkuje na zahradě, musí působit i v květináči. Takže i rostliny pěstované doma můžeme zalévat kávovým hnojivem a nebo jim při přesazování na dno vybrané nádoby nasypat trochu lógru.

6. káva je vhodná pro rostliny, které preferují kyselejší půdu – v případě ovoce a zeleniny jde například o rajčata, borůvky, brambory, jahody, angrešt nebo brusinku.

7. lógr odpuzuje slimáky a mravence. Pokud k němu přidáme kůru z nějakého citrusu, vůně by měla přesvědčit kočky, že močit mají přeci jen někde jinde.