Pěstování tulipánů doma i na zahradě

Skupina tulipánů na zahraděTulipány patří mezi nejhezčí a nejoblíbenější jarní květiny. Velmi krásně vypadají na zahradě, ale jejich barvami a tvary se můžeme potěšit i doma. Pěstování této rostliny není nějak náročné, zvláště venku můžeme využít fakt, že cibulky vydrží v zemi i několik let, dobře snáší mrazy a pokud nám nejde o nějaké speciální šlechtění a nebo netoužíme po velkých nádherných květech, tak po prvním vysazení se už o ně nemusíme nějak obzvlášť starat.

Stanoviště a půda – tulipány mají rády polostín i přímé sluneční světlo. Při pěstování doma preferují teplotu do dvaceti stupňů (jinak odkvétají příliš rychle). Půda by měla být spíše neutrální, případně velmi mírně kyselá, dobře prostupná a plná živin. I když je fakt, že tulipán si poradí téměř všude, kde zemina není moc udusaná nebo velmi rozbahněná.

Zalévání – doma bychom měli květinám dopřát vodu přibližně dvakrát týdně, během horkého léta vždy, když mají suchou půdu. Při pěstování tulipánů na zahradě stačí kontrolovat jen stav půdy, mimo léto většinou stačí závlaha matičky přírody.

Výsadba – tulipány sázíme na podzim – v září a říjnu. V dnešní době,  kdy se roční období mírně posouvají, se dá i trochu později, důležité je jen, aby půda nebyla zmrzlá. Jinak se cibulky nezakoření. Kdybychom se vrhli na pěstování hned na začátku léta, je zde riziko, že po květu by byly příliš slabé a nemusely by přežít zimu a nebo by byly na jaře velmi slabé a nehezké. Cibulky na zahradě vysazujeme přibližně deset centimetrů od sebe do hloubky deseti až patnácti centimetrů podle jejich velikosti. Doma jim po vysazení dopřejeme chladnější teplotu, aby lépe kvetly (i když záleží to na druhu).

Hnojení – tulipány si poradí samy, ale jestli chceme opravdu krásné květiny, bez kvalitního hnojení se neobejdeme. Stačí dobře uleželý kompost, můžeme využít i různá pomalu rozpustná hnojiva určená pro cibuloviny.

Vykopávání cibulek – i když tulipány přežijí a rozmnoží se bez jakékoliv péče, lepší je co dva tři roky cibulky vykopat (pro nejlepší výsledky se doporučuje každoročně), probrat je a odstranit zakrslé či nemocné kusy. Děláme to po květu, převážně na konci června a začátku července, dokud jim úplně neuschnou listy. Očištěné cibulky uchováváme v tmavém, chladnějším a dobře větraném místě až do podzimu, kdy je znovu vysadíme.

Tulipány v květináči – jestliže si kupujeme tulipán na doma, pro pěstování si vybíráme takový, který ještě nekvete, ale má hezké nerozvinuté poupě. Neměl by mít žluté listy a půda nesmí být příliš suchá. Po odkvětu vykopeme cibulky, které můžeme později vysadit na zahrádku. I když jde pěstovat je každý rok z vlastních cibulek, doma se to příliš nedoporučuje.