Dřevěné ploty stokrát jinak. Který z nich si vyberete vy?

Dřevěný plot kolem zahradyPlánujete si kolem své zahrádky nebo třeba chalupy postavit dřevěný plot? A víte, kolik máte různých možností? Svislé či vodorovné dřevěné výplně. Různé zakončení dřevěných latí. Anebo třeba originální půlkuláčový plot. Možností je spousta. Následující článek vám stručně představí specifika jednotlivých variant. A třeba i pomůže ve vašem rozhodování.

Horizontální vs. vertikální výplň
Tento otazník nejspíš budete řešit jako první. Mnohem častěji se používají dřevěné ploty s vertikálním, tedy svislým vedením dřevěných plotovek. Tyto umožňují výrazně větší variabilitu v zakončení plotovek. Můžete zvolit třeba klasické rovné nebo zaoblené. Se stříškou nebo bez ní. Plotovky stejně vysoké nebo tzv. do oblouku. Oproti tomu horizontální (vodorovné) vedení plotovek takovou variabilitu nenabízí, na druhou stranu však působí velmi elegantním, až vznešeným dojmem.

Půlkuláče se vrací na scénudřevěné oplocení

Myslíte si, že půlkuláčům už dávno odzvonilo? Ale kdeže. Právě naopak. Toto klasické oplocení z dřevěné kulatiny se po letech opět vrací a dnes je považováno za vysoce moderní. Půlkuláče se nejčastěji instalují okolo chat nebo chalup a pokud chcete, aby vám vydržely do nejdéle, využijte pozinkovaných zemních vrutů. Díky nim zůstanou dřevěné sloupky „viset“ nad úrovní terénu a nepodléhají tak vlhkosti a následné hnilobě. A když už jsme u těch půlkuláčů – zajímavým řešením je jejich vzájemné křížení, tzv. myslivecký typ.

Dřevo jenom jako
Dřevěné ploty se dnes impregnují a povrchově ošetřují tak, aby i bez údržby vydržely co možná nejdéle. Stále je to ale přírodní materiál, který vlivem počasí postupně „pracuje“ a do jisté míry tak mění své vlastnosti, zejména barvu. Jestli je tohle jediná překážka, která vás od stavby dřevěného plotu odrazuje, pak zbystřete. Dnes jsou totiž na trhu plastové nebo hliníkové ploty, které dokonale imitují vzhled dřeva, přičemž ale přinášejí všechny výhody umělých materiálů – absolutní bezúdržbovost a extrémně dlouhou životnost.

Takže už víte, jaký plot vyroste kolem vaší zahrádky?

Jedna odpověď na “Dřevěné ploty stokrát jinak. Který z nich si vyberete vy?”

  1. Ten první je klasika:) Škoda, že dneska se všechno dělá na rychlost, postrádá to romantiku.

Komentáře jsou uzavřeny.