Jak postavit dřevěný plot

Jak na nový dřevěný plot, když ten náš starý již dosloužil a nebo pomalu začíná dosluhovat? A co když chcete, aby ten nový dřevěný plot pěkně vypadal? Proč si neudělat opravdu pěkný, klasický dřevěný, a s trochou pečlivosti vydrží bez nějaké extra péče dlouhá léta. Tady se můžete podívat na celkem jednoduchý postup.

Jako materiál budete potřebovat trubky, nějaké kusy železných výztuh či tak něco, které se na ně ze stran navaří a na které se budou věšet samotná pole plotu, tlusté latě, na které to budete věšet a spousty spousty stejných prkének, která budou tvořit samotný plot. A poměrně dost betonu na zídku plotu.

Začněte vykopáním základů pro zídku, bohatě stačí 15 cm široké a přibližně 20 hluboké. Dřevěné tyčky k plotu buď koupíte hotové, nebo je zapotřebí svářečka a přivařit na ně železa, na která se budou jednotlivá pole dřevěného plotu věšet. Je zapotřebí, aby byly minimálně o půl metru delší, než je zamýšlená výška plotu. Tyčky si rozměřte, aby vám vyházely pěkně pravidelně a do připraveného výkopu je zatlučte do země. (proto musí být delší, aby prošly betonovým základem a ještě byly zatlučené v zemi, jinak by nestály rovně. Udělejte si šalování, do kterého se bude lít beton. Na chalupách a chatách se vždy nacházejí nějaká stará dřevěná prkna, případně jsou dnes oblíbené odřezky z pil, jimiž se topí. A klasickým kamnům zas až tolik nevadí, jestli na dřevu někde zbyl kus betonu. Vylijte šaluňk betonem a uhlaďte horní stranu. Snažte se dodržet poměr jednotlivých složek v betonu přibližně stejný, aby nakonec nebyly kusy zídky světle šedé a jiné do žluta. Nechte beton zatvrdnout a vyzrát, rozumné je počkat tak týden (stejně 3/4 lidí, co si dělají dřevněný plot sami jsou chalupáři, tak prostě počkejte do dalšího víkendu). Jako nosné latě doporučuji použít ty, co se obvykla prodávají jako latě střešní, nesoucí tašky. 3*5 cm. Nezapomínejte, že při poryvech bočního větru působí na dřevěný plot poměrně velké síly. Vybírejte latě rovné a pokudmožno bez suků. A určitě je vyhlaďte smirgl papírem, ať z nich netrčí třísky. Nařežte je na potřebné délky (překvapivě, potřebujete je dlouhé, tak jak budou dlouhá jednotlivá oddělení plotu). Položte si je na zem, ve vzdálenosti, jakou mají jejich závěsy na tyčkách. Jako první přišroubujte po jednom prkénku na stranách, abyste nemuseli myslet na udržení vzdálenosti mezi latěmi. Prkénka a rozestupy volte dle libosti. Prkénka obvykle bývají rozměru tak 1*4 cm, rozestupy tak 3-4 cm mezi nimi. Snažte se udržet rozestup co nejpravidelnější, vypadá to lépe. Celá smontovaná pole plotu napřed natřete, je to snadnější na podlaze dílny než potom venku na stojato. Nakonec je přimontujte k nosníkům a je vymalováno (z důvodu pevnosti je lepší použít šrouby do železa, na každou stranu dát ještě podložku). Poctivě udělaný dřevěný plot ze zdravého dřeva vám potom vydrží dlouhé roky.