Pěstování zázvoru doma

zátiší s kořenem zázvoruZázvor v květináči se u nás téměř nedá sehnat. Doma se ho dá pěstovat ze semínek, ale mnohem zajímavější je pěstování vegetativní. Na to budeme potřebovat jen kus kořene, který lze bez nejmenších problémů koupit v libovolném supermarketu a i ve většině malých obchůdků se zeleninou.

Aby se nám pěstování zázvoru v domácích podmínkách zdařilo, musíme si nejdříve pořídit dobrý kořen. Nesmí být přesušený, měl by být pružný a také bychom na něm měli vidět rašící pupeny. Vhodné oddenky jsou v obchodech většinou na konci zimy a na jaře. Stačit by měla délka sedm až deset centimetrů, pokud máme delší, můžeme kořen trochu zkrátit (rovným řezem dokonale čistým nožem). Před zasazením je vhodné ho na noc namočit – nemá smysl ho v lázni nechávat déle, oddenek ocení, když bude moci dýchat v zemině.

Nachystáme si dokonale čistý květináč (nejlepší je použít nový a nebo nějaký, který lze pořádně umýt, abychom neriskovali přenos nemoci či plíseň) a naplníme do třech čtvrtin zeminou. Na ni položíme oddenek zázvoru pupeny nebo pupenem nahoru a přisypeme zeminou  – měla by ho překrývat přibližně o dva centimetry. Květináč můžeme překrýt fólií a dáme ho na nějaké teplejší místo, kde bude mít stabilní teplotu nad dvacet stupňů –  v této fázi pěstování může jít klidně k oknu na sluníčko.

Zeminu udržujeme vlhkou (zaléváme odstátou vodou, která má pokojovou teplotu) a když začnou rašit první výhonky, odstraníme fólii a přesuneme květináč mimo přímé sluneční paprsky – pozor, místo musí být stále dostatečně teplé, při pěstování zázvoru by nemělo docházet k teplotním skokům. I po odstranění fólie zázvor pravidelně zaléváme. Zhruba za osm až deset měsíců by nám měla vyrůst hezká rostlinka, která může mít i kolem jednoho metru. Jestliže se rozhodneme kořen sklidit, je dobré si z něj malý kousek nechat a znovu zasadit.

poznámky: V našich podmínkách má smysl pěstovat zázvor jen doma nebo ve skleníku či foliovníku. Vyžaduje vyšší teploty a kdybychom ho vysadili jen tak venku na zahradě, tak by nám nepřežil. Vhodný květináč by měl mít přibližně třiceticentimetrový průměr, samozřejmě na začátku pěstování stačí menší, ale lepší je dát zázvor rovnou do velkého, abychom pak neměli starosti s přesazováním. Pořídíme si kvalitní a propustný substrát. Při nákupu prvního kořene zázvoru je dobré zvážit, jestli se nevyplatí zaplatit trochu více a koupit ho v bioobchodě – budeme mít větší šanci, že není „promořený“ různými chemikáliemi.