Kopřiva není jen otravný plevel, který znepříjemňuje život zahrádkářům. Jedná se o cennou léčivou bylinu a také surovinu, ze které můžeme v domácích podmínkách udělat kvalitní přírodní hnojivo, které nás nebude stát ani korunu. Navíc jeho výroba je opravdu velmi snadná.
Nachystáme si nějakou větší neželeznou nádobu a vrhneme se na sekání kopřiv. Budeme potřebovat přibližně jeden kilogram rostliny na deset litrů vody. Nejkvalitnější hnojivo vznikne z mladých kopřiv, které ještě nekvetly. Nasekáme si kopřivy a nastříháme je do kýble. Při této práci je užitečné mít rukavice, protože sice kopřiva se dá chytit za stonek tak, aby se člověk nepopálil, ale lze to provozovat jen s jednou rostlinkou. Tím bychom se jen zbytečně zdržovali, nejlepší je to stříhat rovnou po hrstech. Rostlinou vyplníme vybranou nádobu (velmi praktický je klasický plastový kýbl) deset až patnáct centimetrů pod okraj a zalijeme vodou – kdybychom dali až k okraji, tak nám hnojivo překypí. Každý den mícháme, aby se vše co nejdokonaleji okysličilo a necháme tekutinu „zrát“ dvacet dnů až dva týdny (záleží to hodně na počasí, pokud je tepleji a sluníčko, příprava kopřivové hnojůvky trvá méně dnů). Po uplynutí této doby je hnojivo hotové a rovnou ho můžeme začít používat.
A jak budeme naše čistě přírodní hnojivo používat? Je to velmi snadné. Pokud jsme dodrželi uvedený poměr deseti litrů vody na jeden kilogram kopřivy, tak si ho naředíme v poměru deset ku jedna s vodou a normálně jím rostliny zaléváme. Jestliže jsme si udělali koncentraci silnější a nebo chceme hnojit hodně citlivé rostliny, raději roztok nařeďme více. Pokud si připravíme opravdu velké množství hnojiva, stojí za to zvážit, jestli jím nezalijeme i kompost. Díky tomu získá mnoho kvalitních látek a navíc kopřivový výluh přiláká další žížaly, které urychlí rozpad materiálu, provětrávají kompost a obecně zvyšují jeho kvalitu. Rozředěné hnojivo z kopřiv můžeme také používat jako postřik proti mšicím a jinému nežádoucímu hmyzu.