Poličky do špajzu

Máte problém s uskladňováním dalších potravin a nebo hrnců či jiných kuchyňských udělátek? Řešením mohou být další poličky ve špajzu. Můžeme je koupit, ale domácí řešení je opravdu velmi snadné a vyřeší problém s uskladněním různých věcí stejně dobře. Navíc budeme moci častěji využívat různé přístroje, které jsme nechtěli mít na lince a ve sklepě nám byly k neužitku.

U mě doma doma to byla nutnost. Původní poličky ve špajzu končily ve výšce 140 cm při výšce stropu 2,5 metru. To, že tam byl obrovský nevyužitý (a vlastně nevyužitelný) prostor je zřejmé. Potřeboval jsem jen patřičný počet polic.. 200x šířka prostoru v mm, podpěry, na kterých budou ony poličky držet na stěně v mém případě to byla laťka 25×25 +ř 30×30 mm, délka 20 cm, dva kusy na každou poličku. Pokud jsou police delší než řekněme 120 cm, tak ty podpěry raději použijeme tři. Třetí přijde na zadní stěnu doprostřed. Pak byly samozřejmě potřeba šrouby k přidělání opěrek na stěnu. Použil jsem tři na každou, optimální rozměr je tak 4,5×80 mm. 8 mm hmoždinky, dle poču pořebných otvorů, raději pár navíc. Občas se stane, že je nuté z díry hmoždinku dostat ven násilím a je trapné, když jich nemáme dost.

Do dřeva jsem raději všechny otvory předvrtal, aby neprasklo. Pro daný rozměr šroubu se osvědčil otvor 3 nebo 4 mm. Otvory do opěrek dělejte v ose, krajní tak 3 cm od okraje, prostřední uprostřed. Jelikož patrně netrefíte všechny opěrky naprosto stejně, tak raději díry do stěn nedělejte podle metru, ale pěkně individuálně pro každou opěrku zvlášť. Do předvrtaných otvorů jsem pak zastrčil hřebíky, přiložil ke stěně a lehkým přiťuknutím kladívkem si udělal značky  – díky tomu jsem věděl, kam je potřeba udělat otvory na hmoždinky. Několika otočeními vrtáku o průměru tak 7 či 8 mm si jsem udělal v opěrkách zahloubení na hlavy šroubů – šlo o to, aby nevyčnívaly, šlo by si o to roztrhnout ruku.  Do předznačených míst na zdi uděláme otvory. Pro hmoždinky 8 není na škodu začít vrtákem 6. Mnoho starších zdí je tak „kvalitních“, že to vyjde akorát. Pokud ne, není problém otvor vrtákem 8 rozšířit. Hloubku otvorů samozřejmě závisí na délce hmoždinek. Slušnější vrtačky mívají v příslušenství přímo přípravek k nastavení hloubky vrtání, pokud jej nevlastníte, tak odměřte patřičnou hloubku otvorů třeba hřebíkem či tužkou. Hmoždinky do otvorů, šrouby do opěrek a pak už jen šroubování. Na přidělané opěrky stačilo položit police a bylo hotovo. Vy si samozřejmě výšku polic zvolte podle svého gusta, ale osvědčených je 30 cm (jen u země a u stropu může být na nějaké větší krabice praktičtější něco vyššího).