Jak zhotovit jednoduchou skříňku z dřevotřísky – typ lamino? Rozhodně to není něco strašně složitého, protože polovinu práce za nás udělají rovnou v krámě, když materiál nařežou na přesné rozměry. Ty jim samozřejmě musíme dodat co nejpřesnější.
Boční stěny u skříňky z dřevotřísky bývají plné délky, horní a dolní jsou zmenšené o šířku těch bočních. A z obojího je nutné odečíst zadní stěnu, uvažujeme klasický sololit tloušťky pět milimetrů. Tedy pro dřevotřískovou skříňku 60X60x30 cm z 16 milimetrů tlustého materiálu budou boční stěny potřeba 600×295, kdežto horní a dolní budou 568×295. Dvířka budou 2 kusy, 600×298 a je do nich potřeba vyfrézovat otvory pro pantíky, a to taky můžeme většinou vyřídit rovnou v obchodě. Sololit, který budeme potřebovat na zadní stěnu snad nikde neprodávají jako přířez, ale určitě nám jej uříznou. Jen budeme muset koupit celou desku. Ale není problém zbytek využít při výrobě další skříňky z dřevotřísky.
Mezitím, co se materiál řeže a frézují se díry na pantíky je čas vybrat vhodné úchyty za které budeme dvířka otvírat. Dále budete potřebovat šroubky Na každý pantík 6 kusů 3,5×16 mm. Ne, nepůjdou skrz, od délky šroubu je potřeba odečíst tloušťku pantíku a to, že hlavička nebude zapuštěna pod povrch. Dále šrouby které budou držet horní, dolní a boční desky u sebe. Tedy 8 kusů 3,5×50. Krytky na šrouby.. Potřebujeme jich sice jen pár, ale nejmenší prodávané množství je tuším 50 kusů. Totéž platí o červíkách, na kterých bude držet polička. A nakonec potřebujeme pro výrobu skříňky z dřevotřísky docela dost ohraňovací pásky – konkrétně obvod celých dvířek, horní, dolní a přední stranu obou bočnic a přední strany vršku, spodku a poličky. Tedy 8 metrů, takže raději vezmeme 9.
Ohranění se provádí jednoduše, pásku si odlomíme na délku patřičného rozměru plus řekněme 2-3 centimetry, přiložíme na hranu a přejedeme horkou žehličkou. Pomalu, jde o to, aby se každý kousek pásky prohříval a byl tlačen k podkladu tak 3 vteřiny. Tím se rozpustí lepidlo na spodní straně pásky a chytí se k podkladu. Necháme to ochladnout, vezmeme nůž a přebytečnou pásku odřízneme. Pokud se někde chytila nedostatečně, tak opět přitlačíme horkou žehličkou. Předvrtejtáme si dírky na červíky, na kterých bude polička. Pozor, aby byly obě bočnice měřeny ve stejném směru, je trapas, pokud je zaměníme a jedna je měřená xy cm zdola a druhá zhora. Do bočnic si předvrtáme díry pro šrouby. Při tloušťce 16 mm by měly být jejich středy tak 9 mm od okraje (horního) a při šířce 30 cm tak asi 5 cm od pravého a levého. Horní a spodní desku též neuškodí trochu předvrtat, jistota je jistota. Sešroubujeme dohromady vršek, spodek a boky. Přiděláme zadní stěnu. Buď malými hřebíčky, nebo větší sešívačkou. Pantíky a chyty připřimontujeme na dvířka. Následně dvířka s panty na „otevřeno“ přiložíme, označíme si kam sahají otvory, dírky předvrtáme (pro šroub 3,5 je vhodný vrták 2,5 mm, pozor nesmíme to prorazit, čili hloubka bude asi tak centimetr). Připevníme dvířka, doladíme pozici pantů, nandáme červíky a poličku a skříňka z dřevotřísky je hotova. S trochou snahy bude výsledek vypadat naprosto profesionálně, jde jen o přesnost.