Jak udělat vestavěnou skříň

Vestavěné skříně jsou dnes nejenže moderní, ale hlavně velmi praktické. Ostatně nejde o nijak nový vynález, za mého mládí se tomu říkalo různě, třeba policová stěna a bylo to už tenkrát populární, protože ohromně šetří místo. A hlavně menšímu bytu poskytnou tak potřebné (a často neexistující) úložné prostory za cenu obětování co nejméně místa.

Existuje spousta firem, které vám velmi rády vestavěné skříně respektive police na míru udělají, nicméně je to poměrně drahé a pro jen trochu schopného kutila jde o záležitost na jedno odpoledne. Ono je totiž nejdůležitější si napřed správně definovat takovou vestavnou skříň, jakou mám právě na mysli: jde o prostor, ohraničený nosnou konstrukcí, kterého jednu či dvě strany tvoří stěna, další jsou dvířka a zbytek sádrokarton, při pohledu zvenčí stěnu předstírající. Jednou z oblíbených variant je například udělat vestavěný systém polic přes celou stěnu s dveřmi (čímž vznikne iluze, že je stěna metr tlustá). Tím se získá neskutečné množství ukládacího prostoru, v tomto případě není důvod, proč ten níže umístěný nevyužít namísto klasických šatních skříní.

No a nyní ten obecný návod na to jak tu vestavěnou skříň si vlastně máte udělat.  Konstrukce vestavěné skříně může být kovová, ale dá se mnohem snadněji udělat ze dřeva (3*5 cm stavební latě má každý hobbymarket) a i tak vás přežije. NEmluvě o tom, že se do dřevěné nosné konstrukce mnohem jednodušeni dávají poličky. Při rozměřování vždy pamatujte na to, že jednotlivé „nohy“ jsou obdélníkové, abyste nepopletli strany. A totéž se sádrokartonem, nezapomeňte připočíst jeho tloušťku, aby nakonec nevyčníval. Veškeré dřevo osmirglujte do hladka a něčím natřete, jednak je to ochrana, jednak se vám pak nebudou nikde o nic zachytávat třeba šaty. Dvířka vestavěné skříně? Tady se meze fantazii nekladou, ale snad nejjednodušší je použít obyčejnou dřevotřísku (lamino) se vzorem, který se vám líbí. Panty? Můžete volit prakticky jakékoliv. Velikost dvířek? Když zakrýváte celou stěnu, tak raději volte jedny či dvoje velké a pak několik malých. Vypadá to lépe. A na samotný závěr přechod sádrokartonu v stěnu zatmelte a přemalujte.