Jak si udělat solné krystaly

Solné krystaly jsou poslední dobou čím dál tím módnější, připisuje se jim mnoho pozitivních účinků. Část z nich je sice mírně ve sféře přání a pověr, ale pozitivní vliv například na cesty dýchací je dlouhodobě ověřen. Můžeme si je koupit a můžeme si je také udělat sami doma (užitečnost druhé varianty naznačí i porovnání cen soli a cen solných krystalů). Není to nic složitého, konec konců jde i o jeden z typických školních pokusů, který jen člověk již školou nepovinný rychle zapomene.

Na začátku si musíme vytvořit velmi silný slaný roztok. Vezmeme nějakou větší sklenici, kterou do třech čtvrtin naplníme horkou  vodou. Pak postupně začneme přidávat po malých dávkách sůl a rozmíchávat. Tento proces opakujeme neustále až do chvíle, kdy se nám přestane rozpouštět a všimneme si, že se už jen usazuje na dně.  V té chvíli se nám podařilo získat nasycený solný roztok. Nyní potřebujeme ještě špejli nebo tužku a nějakou nitku či dokonce roztřepenou bavlnku – tady je možné různě experimentovat a zkoušet, co nám bude nejvíc výsledkem vyhovovat. Na špejli navážeme nitku tak, aby její dolní konec se nedotýkal dna sklenice a špejli položíme na místo víčka. Případně  ji ještě přilepíme izolepou, pokud se obáváme, že by ji na příklad vítr mohl posunout.  Nitku také můžeme přilepit na kus čtvrtky nebo i dokonce ze spodu víčka, důležité je jen to, aby byla nad dnem.

Nyní už potřebujeme jen nějaké místo, kde sklenice bude stát v klidu. Klid je pro to, aby nám vznikly solné krystaly klíčový. Pokud se voda bude hýbat, tak se zároveň zničí struktura krystalizující se soli a místo krystalků se nám jen usadí na dně. Vodu necháme pomalu a klidně odpařovat a na konci bychom měli mít opravdu hezký výsledek. Po prvním úspěšném výsledku můžeme přistoupit i k různým obměnám a pokoušet se o solné krystaly různých tvarů a barev. Například když na konci nitky uděláme větší uzlík a nebo přímo navážeme nějaký malý krystalek, sůl se začne seskupovat kolem něj a vytvářet mnohem zajímavější tvary. Také můžeme zkusit přidat do horké vody barvu na vajíčka a teprve poté vytvářet nasycený solný roztok. Pokud se příliš nezmění složení vody, měly by vyjít velmi hezké barevné solné krystalky.