Domácí odpuzovače much

moucha na plácačceInvaze much v domácnosti je velmi iritující. Tento nesympatický hmyz nás nenechává spát a navíc se neustále snaží lézt po jídle, díky čemu může i ohrozit naše zdraví. Honba s plácačkou trochu připomíná sisyfovskou dřinu, lepší je hmyz do domu nepustit a nebo nevítané návštěvníky vyhnat. Pomoci nám s tím mohou odpuzovače much domácí výroby.

1. velmi jednoduchý a přitom celkem úspěšný odpuzovač much vyrobíme velmi snadno. Sáček z průhledného plastu naplníme vodou a umístíme do míst největší koncentrace hmyzu. Když se je nám podaří vyhnat, přesuneme ho k venkovním oknům a dveřím. Občas se doporučuje ještě přidat dovnitř několik mincí, ale není to nutné. Lom světla ve vodě mouchám připomíná pavučinu, které se pak snaží vyhnat. Podobný „pavučinový“ efekt dosáhneme také rozvěšením starých CD či DVD.

2. při odpuzování můžeme využít toho, že mouchám některé věci příliš nevoní. Takže se doporučuje smíchat rozpuštěný kokosový olej s citronovou silicí (na skleničku dvacet kapek), nalít vše do nádobky a tu umístit tam, kde nám mouchy vadí nejvíc – hezky to voní, takže se jedná o řešení, které lze dobře využít v ložnici.

3. u oken nám s odpuzováním much zase pomohou květiny. Mouchám vadí levandule, pelargonie, myrta, tymián, bazalka, máta nebo molice. Pozor, dlouho stojící voda v misce pod květináčem zase může mouchy přitahovat. Podobný efekt mají silice z výše uvedených rostlin, které můžeme nakapat na vatičku a rozmístit v různých strategických místech.

4. v situaci, kdy se mouchy nedostávají do bytu otevřeným oknem, ale jen různými škvírami, celkem účinně je odpudí rozsypané chilli smíchané se skořicí.

5. nejlepším odpuzovačem much je ve skutečnosti prevence. Takže jak už bylo zmíněno výše, dáváme si například pozor, aby nám nikde (čili nejen v květináčích) dlouho nestála voda. Pokud vidíme, že se mouchy začínají hromadit poblíž domu či bytu, je dobré prozkoumat okolí a zjistit, kde něco hnije (ovoce, smetí atd.). Na odpadky přírodního původu používáme koš s víkem. Byt či dům udržujeme v co největší čistotě, zvláště místa, kde se připravuje nebo konzumuje jídlo. Pokud možno na okna dáme sítě proti hmyzu.