Většinu zvířat na zahradě moc nechceme. Ať jsou to myši, krtci nebo různí ptáci, snažíme se je mnoha způsoby odehnat a znechutit jim pohyb po našich polnostech a konzumaci námi pěstovaných plodin. Ale takový ježek to je jiná, toto roztomilé zvířátko může být pro zahradu obohacením.
Proč bychom vlastně měli chtít na zahrádce ježka (východního nebo západního, u nás v přírodě žijí oba)? Odpověď je velmi jednoduchá, je to nejen velmi sympatické zvířátko, ale hlavně je to ničitel mnoha různých zahradních škůdců, které se ze zahrádek snažíme vyhnat. Sice v podvědomí ho má asi většina lidí díky pohádkám, jako toho nosiče jablíček na bodlinách, ale ve skutečnosti tento všežravec má nejraději měkké masíčko. Tudíž vám likviduje na zahrádce různé bezobratlé, což ocení každý, kdo má své pozemky zamořené slimáky. Občas ale nepohrdne ani nějakou myškou a to, že si někdy jídelníček možná vylepší ptáčkem či vajíčkem, to už mu za tu skvělou antislimáčí práci můžeme odpustit.
Takže jak to zvířátko přilákat na zahradu? Samozřejmě, když se nám poštěstí najít nějakého, kterého například chytil, ale ještě nezlikvidoval pes, tak ho můžeme přenést. Ale jinak nám nezbývá nic jiného, než mu vytvořit co nejlepší podmínky pro život a doufat, že se nějakému kolemjdoucímu ježečkovi u nás zalíbí a rozhodne se vyzkoušet nové bydlo. Pokud si bude vybírat místo k životu, tak dá přednost zahrádkám, která mu zajistí dostatek potravy a nejsou plné chemikálií (pesticidy a chemická hnojiva jsou jedním z největších nepřátel našeho bodlináče a jsou zodpovědné za přibližně třetinu úmrtí tohoto zvířátka). Navíc je pro něj ideální nějaký zahradní kout, který má alespoň trochu divoký ráz, nemusí to být mnoho, ale aspoň pár metrů čtverečních je nutnost. Může to být prostor například u kompostu nebo ještě lepší je to místo kolem nějakých keřů (naprosto výtečné je maliní). Nevhodnými místy jsou okolí jehličnanů, zvláště borovic, nemá rád přesušené ani bahnité lokality. V plánovaném ježčím bydlišti můžeme vytvořit menší hromadu z větví a hlavně listí. Listí je vůbec pro ježka důležité, protože v něm si hledá potraviny a také staví svůj domeček. V nejbližším okolí nesekáme trávník. Případně také můžeme mu nachystat bedničku, dlouhou čtyřicet až padesát centimetrů, kterou umístíme do hustě zarostlého místa. Neuškodí mít poblíž i nějakou jímku s vodou, jednak ježek se občas chce vykoupat a navíc na břehu bude hledat různé žížaly a jiný hmyz.
Po přípravě bydlení už stačí jen čekat. Pokud jsou v okolí ježci, měl by se k nám postupně dostat a když se mu naše snaha zalíbí, tak i zabydlet. Pak máme vyhráno. Ale samozřejmě to může někdy trvat velmi dlouho. Proto je možné vyzkoušet i různé lidové rady, jak ho přímo přilákat. Občas se doporučuje nasypat do mističek kočičí nebo ještě častěji psí krmení. Je možno vyzkoušet oboje a pozorovat, co z toho zachutná. Misky by samozřejmě měly být umístěny někde poblíž jeho budoucího domečku. Někteří lidé také nedají dopustit na misku s mlékem či tvaroh, ale s tím velmi opatrně. Pokud ho to naláká, tak už mu to nedávejme více a pro udržení (pokud se po první návštěvě nezabydlel) přejděme na ony granule pro domácí mazlíčky, protože z mléčných výrobků bude mít ježeček později žaludeční problémy.