Jednou z nejvyužívanějších kuchyňských surovin je určitě cibule. Jen s velmi mírnou nadsázkou by se dokonce dalo i říci, že vaření bez ní by vlastně vůbec nebylo možné. Podívejme se na to, jak můžeme různé druhy této zeleniny v kuchyni používat a také na pár triků, které nám při kuchtění ulehčí práci cibulkou nebo vylepší výslednou chuť či vzhled připravovaného pokrmu.
Nejčastěji se u nás při vaření používá žlutá cibule, většina lidí ji dává do všeho, ale ve skutečnosti nejlepší je hlavně v polévkách a různých omáčkách. Do salátů se mnohem více hodí červená a to nejen z důvodu jemnější chuti, ale také pro svou hezkou barvu. Můžeme ji i vařit, je ale jemnější než klasická cibule. V salátech je také výtečná cibule bílá, tu bychom pokud možno na vaření používat neměli vůbec, protože pak ztrácí většinu svých skvělých chuťových vlastností. Mladé cibulky s natí použijeme také při přípravě různých salátů, hodí se ale i na vaření, zvláště chutná je pokud v hlavním pokrmu mícháme zeleninu s masem. No a nakonec nám zbyla šalotka, kterou nejlépe uplatníme, když k ní budeme přistupovat de facto jako ke koření přidávanému na konci vaření nebo jemně nasekanou posypeme hotový pokrm.
Kuchyňské triky s cibulí:
1. pokud nemusíme nasekat cibulku na úplně jemno, tak ji po oloupání podélně rozkrojíme a pak ji nejdřív podélně a nakonec příčně nakrájíme a promícháme (sama se rozdělí na menší kousky). Jestliže ji chceme nakrájet na jemno, musíme půlky několikrát vodorovně seříznout – dva až tři řezy by měly stačit, děláme to po podélném nakrájení.
2. jestliže chceme dát do majonézových či jogurtových nebo smetanových salátů nakrájenou bílou cibuli, často je užitečné ji před přidáním spařit (přelít vařící vodou). Jinak bude den ode dne v pokrmu výraznější a štiplavější.
3. když potřebujeme, aby smažená cibulka měla hezkou jednolitou barvu, po základním osmahnutí, když se začne už chytat do hněda ji podlijeme trochou vody a necháme ji vyvařit.
4. při smažení cibule se doporučuje neutrální tuk, který nepřebije její chuť – výjimkou jsou jídla, kde se podává se slaninou či špekem, tak ji smažíme společně (přesněji nejdřív rozpustíme vybranou uzeninu a pak k ní přidáme nakrájenou cibuli).
5. před smažením je dobré nakrájenou cibuli posolit a na chvíli nechat odstát. Vytáhne to část vody a cibulka rychleji zkřehne.
6. do vývaru je dobré dát hodně opálené dvě půlky cibule, které pak vyhodíme – díky tomu získá krásnou zlatavou barvu.
7. cibuli bychom měli mít po ruce také při venkovním grilování někde v přírodě, zvláště pokud nemáme pak jak pořádně umýt gril. Rozřízneme ji na polovic a potíráme ještě teplý rošt (pokud je gril stále hodně horký, ještě ji na něco napíchneme) – pomůže odstranit připečený tuk a napálené maso.