Jak rovně odříznout plastovou trubku

Jednou za čas člověk potřebuje rovně odříznout nějakou plastovou trubku a nebo například rozpůlit pet lahev. Pokud má roura malý průměr, většinou to vyjde docela dobře. Problém je s většími trubkami a lahví, tam většinou je výsledek hodně křivý nebo zubatý a čeká nás pak začišťování a případně další a další zkracování. Přitom pomocí malého triku se nám rovný řez podaří hned na poprvé a ušetříme si čas i materiál.

Trik je tak banální, že se většina lidí asi chytí za hlavu a řekne si, proč mě to nenapadlo dřív. Stačí si připravit kus papíru, fixu a řezák, ostrý nůž případně, speciální pilu na plast,  přímočarou pilu nebo rozbrusku. Prostě si vybereme to, s čím se nám bude řezat nejpohodlněji nebo to, co naše domácnost nebo dílna nabízí. No a samozřejmě nesmíme zapomenout ani na to nejdůležitější, čili připravíme si i ten válcovitý předmět, který potřebujeme odříznout. 🙂 Jen tak mimochodem, nemusí to být jen plast (roura či lahev), trik se hodí na cokoliv, třebas na dřevěné nohy od židle nebo na papírový válec, ze kterého si třeba potřebujeme udělat škrábátko pro kočku.

A pak už jen stačí těsně omotat připravený papír kolem trubky tak, aby k sobě dokonale přesně přiléhaly hrany papíru a fixou objet rouru nebo láhev dokola. Fixa by měla být pokud možno trochu tlustší a raději ji vedeme částečně přes papír. Díky tomu, i kdybychom neobkreslovali úplně dokonale, stejně nám zůstane čára na jedné straně ideálně rovná – přesně v tom místě, kde plast byl zakryt papírem. Nakonec už jen musíme jen pomalu a opatrně řezat přesně podle nakreslené rysky – tam, kde je čára nejrovnější, díky tomu nebudeme mít pak další případnou práci s omýváním rysky, což by mohlo být nutné, kdyby trubka měla být někde na povrchu. Výsledek by měl být hned na poprvé dokonalý.