Polička na kořenky

Bez koření se žádná kuchyně neobejde. Ale to znamená, že ho musíme mít také nějak smysluplně uskladněné. Mimo jiné i proto, že jeho vůně a tím pádem i kvalita v otevřených sáčcích velmi rychle klesá. Řešením jsou samozřejmě různé kořenky, ale ty za prvé něco stojí a hlavně je musíme pak i někam uskladnit. Řešením může být speciální polička, na které je pak zavěsíme a vrchní část necháme volnou na jinou potřebnou kuchyňskou výbavu.

Nejdříve si musíme buď koupit nebo „nasyslit“ několik menších sklenic, jako jsou například ty od dětské výživy. Ty před prací i s víčky vyvaříme a necháme vyschnout. Pak ještě potřebujeme nějaké hezké hladké a případně i natřené prkno, které bude budoucí poličkou. Nemusí být moc široké ani dlouhé, stačí, že bude jen o maličko širší než je průměr námi vybraných sklenic. No a také si připravíme menší vruty, správný šroubovák no a samozřejmě kovové konzoly na připevnění samotné police ke zdi (plus případně hmoždinky a vruty pomocí kterých poličku nakonec přichytíme).

Ze sklenic odšroubujeme víčka a vyznačíme si na nich střed.* Ten pak ostrým hřebíkem nebo nějakým menším vrtáčkem propíchneme. Na prkně si v pravidelných odstupech vyznačíme místa na dírky, kde budeme upevňovat sklenice. Měly by být samozřejmě ve středu šířky, odstupy určíme tak, aby mezi sklenicemi byl dostatek prostoru na naše prsty. Pak už jen stačí vzít víčka, přišroubovat je na správná místa (teoreticky stačí i obyčejný hřebík, ale přeci jen šroubek bude výrazně pevnější a tím pádem i stálejší řešení) a polici zavěsit (pokud nevíte jak, tak na podrobný postup jak na to se můžete podívat například sem http://www.obydleni.cz/clanek/kategorie-tipy-a-rady/jak-privrtat-na-zed-policku/). Nakonec už jen dokonale suché sklenice naplníme kořením, každou kořenku označíme a přišroubujeme na připravená víčka. A na vrch poličky dáme cokoliv co se nám zachce (a náš výtvor unese).

* Kdo už zapomněl ze školy, jak se určuje střed kružnice, může se na to podívat například tady http://www.domacidilna.cz/dilna/dilna.nsf/0/8410cda6704196cdc1256bbf00331236