Restartování androidu

Pro naprostou většinu uživatelů počítačů, kteří jsou odchováni na Windows, je restartování cosi naprosto běžného. Něco nešlape jak má, tak se buď zmáčkne ctrl+alt+del a nebo magické tlačítko na kompu a po několika minutách jsou všechny potíže vyřešeny. Ale je tomu podobně i u různých chytrých telefonů, tabletů a jiných přístrojů, které běží na platformě Android?

Zjednodušeně se dá vlastně na úvodní otázku odpovědět krátce a stručně – ne. Je to konec konců docela logické. Tento systém je velmi silně využíván v mobilních přístrojích, které teoreticky by měly být neustále na příjmu. A to klasické restartování při sebemenších potížích prostě znemožňuje a mašina je na nějakou chvilku mimo provoz a signál. Jenže samozřejmě život není úplně jednoduchý a nejlogičtější, takže od této zásady existují výjimky. Není jich mnoho, ale přesto je užitečné je znát:

1. když dlouhodobě pozorujeme, že nám přístroj s Androidem velmi zpomalil (ne, když se nám jednou nějaká aplikace otevírá pomaleji, ale opravdu to musí být pravidlo), restart občas může pomoci. Ale převážně je na vině přeplněná paměť nebo příliš mnoho aplikací automaticky spouštěných při startu a nebo přehřívání, u kterého restart pomůže jen na chvíli).
2. ačkoliv Android je obecně velmi stabilní systém, někdy může dojít k závažné chybě, která znemožní další fungování přístroje, v tom případě restart je jedinou možností.
3. restartovat bychom měli také v situaci, kdy jsme instalovali nějakou závažnější aktualizaci systémových aplikací – ale rozhodně to nemusíme dělat při přidávaní či odebírání nějaké obyčejné aplikace.

Dá se říci, že v jiných případech normálního provozu restartování androidu není nutné.

A jak vůbec máme android restartovat? To záleží od situace a také od přístroje. Jestliže nám mašinka jen zpomaluje a můžeme s ní normálně pracovat, převážně stačí chvilku podržet vypínací tlačítko a pak se objeví menu, ze kterého dáme příkaz restartování. Jestliže nám stroj zamrzl úplně, tak tady jsou dvě varianty – buď máme speciální zdířku, do které strčíme tenčí ostrý předmět a vynutíme restart a nebo musíme vypínací tlačítko podržet delší dobu (přibližně deset vteřin). Tady je lepší se podívat do manuálu, kde je vždy tato možnost zmíněna a uvedeno, jak máme postupovat.