Jak vyčistit monitor u laptopu či LCD obrazovku

Udržet obrazovku monitoru u notebooku (nebo LCD u desktopu) v dokonalé čistotě není možné. Usazuje se na ní prach, občas si člověk kýchne a samozřejmě i displej může potkat, a velmi často potkává, to, co potkalo obraz císaře pána ve slavné knížce Jaroslava Haška. Skvrnky, mušince a prach postupně snižují pracovní komfort a tak nezbývá nic jiného, než monitor pořádně vyčistit.

V obchodech se prodává velké množství různých kvalitních přípravků určených pro čištění LCD obrazovek a obecně se dá říci, že každý monitor laptopu či počítače by si nějaký měl pořídit. Značka není ani tak moc důležitá, samozřejmě každý výrobce nám bude tvrdit, že ten jeho hadřík či vodička jsou opravdu nejdokonalejší. Ale to je jen reklama. Výhodou všech prostředků je to, že jsou vyráběny tak, aby se zamezilo jakémukoliv riziku poškození monitoru a čistit umí všechny dobře. Jen se samozřejmě musíme držet návodu.

Samozřejmě ale existují situace, kdy obchod s nějakým takovým „čistidlem“  není po ruce (například o prázdninách je to docela běžné – buď krámek prostě není nebo jsme za hranicí a neumíme se na něj doptat) a obrazovka vypadá, jako by na ní někdo svačil. Nemusíme čekat až na návrat domů, i tady existuje náhradní a celkem jednoduché řešení. Nejdříve bychom měli monitor notebooku nasucho očistit velmi jemným hadříkem od nánosů prachu (kdo má k disposici měkký štěteček, může ještě jimi projet okraje a rohy obrazovky). Nemá smysl na prach foukat, protože hrozí, že monitor přitom poprskáme. Někdy to stačí, ale většinou problémem jsou hlavně prskance a mušince, které musíme ještě ošetřit vlhkým hadříkem. Ten namočíme do vody a dokonale vymačkáme. Dá se říci, že by měl být skoro suchý, protože jak je asi každému jasné, přístroje pracující s elektřinou se s vodou vůbec nekamarádí. Tímto hadříkem přetřeme celou obrazovku a pak ji ještě přeleštíme podobně měkkým kouskem látky, který je úplně suchý. Ideální jsou speciální hadříky z mikrovlákna, ale pokud nemáme přístup k čistícím prostředkům, tak asi ani tohle nebude moc dostupné. Proto nám v nouzové situaci bude muset stačit měkká bavlna nebo například flanel.

3 odpovědi na “Jak vyčistit monitor u laptopu či LCD obrazovku”

  1. Pořídil jsem si speciální sprej na čištění LCD tv a pak jsem si někde přečetl článek, že chemie je na čištění obrazovek absolutně nevhodná a že je lepší použít pouze vlhčený hadřík. Jak tomu tedy je??

    1. speciální spreje na monitorů či lcd obrazovek jsou testované právě pro tyto účely, jestli to nění nějaký noname či supervýhodná akce u stánku na tržišti, není důvod se jich obávat

  2. Zdravim,
    nejsem si uplne jist, zda lehke hlazeni monitoru navlhcenym hadrikem odstrani napriklad poprskany monitor coca colou. Po letech to na monitoru zaschne a jde to doslova pouze seškrabat… ale škrabat monitor neni moc dobré. Na tohle existuje něco? Nějaké kouzlo? 🙂

Komentáře jsou uzavřeny.