Jak obecně na sazenice

Chcete mít pěkná rajčata, papriky, jahody, okurky, nebo třeba brzy na jaře salát? A nechce se vám dávat za sazenice vámi vybrané rostlinky či rostlinek deset korun a více? Tak proč si sazenice nepředpěstujete jednoduše a hlavně výrazně levněji sami doma?

Obecně je vše kolem sazenic strašně jednoduché. Jediné co na ně potřebujete je trochu hlíny ze zahrádky (samozřejmě pokud nemáte zahrádku a chcete si například jahody či rajčata pěstovat doma, tak si koupíte zeminu v libovolném blízkém květinářství), truhlík a pár květináčků. Samozřejmě květináčky přímo koupené by vás stály docela dost, a celý proces výroby sazenic by výrazně prodražily, takže je nutné najít nějakou lacinou alternatviu a nebo nejlépe pokud to bude úplně zdarma. A jednu máte určitě doma po ruce neustále – jsou  nejrůznější kelímky od jogurtů, či zakysaných a normálních smetan, zajisté jich za rok nasbíráte určitě mnohem více než potřebné množství.

Semena vámi vybraných rostlinek nejdříve vysévejte do truhlíku, mezi jednotlivými druhy (samozřejmě za předpokladu, že nepěstujete pouze například jahody nebo jenom rajčata, to pak se nemusíte touto radou řídit) nechte nějakou mezeru, aby se vám nepomíchaly a určitě si je označte. Teprve po pár týdnech (zde to samozřejmě záleží od rostliny a rychlosti jejího, růstu, každá to má trošičku jinak) mladé rostlinky přepíchejte do kelímků. Jako nářadí při této práci vám výtečně poslouží třeba úplně obyčejný starý jídelní nůž. U sazenic poté dbejte na přiměřené zalévání a čekejte, až bude venku dostatečné teplo k přemístění rostlinek na záhon či do skleníku. Předpěstovat v kelímku lze de facto jakoukoliv naší zahradní plodinu, ale nejvýhodnější a nejsmysluplnější  je to pro teplomilné rostliny, poskytnete jim tak delší čas na vzrůst, uchráníte je před případnými nepříjemnými rozmary počasí a také v neposlední řadě budete mít vyšší úrodu.