Rajčatová omáčka na pizzu

Omáčka na pizzu připravovaná na teploPizza patří k nejoblíbenějším zahraničním jídlům, které pronikly do českých kuchyní. Bohužel velmi často se k ní chováme macešsky. Místo kvalitního těsta často používáme listové a místo rajčatové omáčky na základ prostě napatláme kečup. Těstu na italskou pizzu jsme se už věnovali dříve*, tentokrát se zaměříme na omáčku a ukážeme dvě její varianty. Jedna se připravuje na teplo a druhá na studeno.

Recept na rajčatovou omáčku připravovaný na teplo:

Před vařením si připravíme plechovku kvalitních oloupaných rajčat (jejích váha by měla být přibližně kolem čtyř set až pěti set gramů – v sezóně samozřejmě je lepší si omáčku na pizzu udělat z kvalitních čerstvých rajčat, která spaříme a oloupeme a zbavíme semínek), malou, pokud možno červenou, cibulku jeden stroužek česneku, kvalitní olivový olej, sůl, pepř a trocha bazalky (ideální je čerstvá). Na olivovém oleji necháme zesklovatět velmi jemně nakrájenou cibulku, přihodíme k ní nadrobno nasekaný česnek a asi deset vteřin spolu promícháváme. Pak přilijeme obsah plechovky s loupanými rajčaty, osolíme, opepříme čerstvě nadrceným pepřem a přihodíme několik natrhaných lístků bazalky. Uvedeme do varu a asi pět minut povaříme. Pak obsah hrnce propasírujeme přes síto a vše vrátíme zpět na sporák. Rajčatová omáčka se pak ještě musí na mírném plameni zredukovat – neměla by být moc tekutá, aby jí těsto příliš nenasáklo a nerozbahnilo se. Doba redukování může trvat kolem půl hodiny. Pět minut před koncem ještě ochutnáme, podle potřeb osolíme, přidáme další bazalku a někdo ji dokonce i v této chvíli ještě mírně osladí, ale to už záleží na chuťových buňkách každého strávníka. Můžeme si jí připravit více a pak uskladnit do lednice, kde by omáčka měla vydržet týden a zavařená ve sklenici nám ve sklepě či spíži přežije i do druhého roku. Dá se použít nejen na pizzu, ale i jako základ omáček na různé těstoviny.

Recept na rajčatovou omáčku připravovanou bez vaření:

Její příprava je rychlejší než v případě omáčky dělané na teplo, nevýhodou je samozřejmě výrazně nižší trvanlivost. Připravíme si podobné množství loupaných rajčat jako v prvním případě, která spolu se třemi lžícemi olivového oleje, malou lžičkou soli, půl lžičkou cukru a dvěma lžičkami oregana rozmixujeme na dokonale hladkou kaši – tentokrát tam nemáme kousky cibule ani česneku, takže pasírování není nutné. Před vařením by omáčka na pizzu měla být ještě hodinu v lednici, aby se dokonale propojily chuti. Na roztahané těsto ji natíráme studenou.

* Náš starší článek o těstu na pizzu si můžete přečíst tady – http://www.rady-kutilum.com/testo-na-pravou-italskou-pizzu-208