Tapetování stručně

Tapetování je zjednodušeně řečeno úprava povrchu stěny přilepením (nejen) papíru s nějakým vzorem. Je jedno, jestli jde o tapety klasické hladké, nebo duplexní, postup při samotném tapetování je vždy stejný. Zde je stručný návod co a jak.

Nejdříve si samozřejmě musíte nějaké tapety vybrat v obchodě (ovšem, tapetovat můžete i s novinami, ale to se hodí tak leda do kluboven či dílen, doma asi by takovéto tapety nechtěl), tady bude na prvních dvou místech rozhodovat váš vkus a poté také obsah vaší peněženky. Na dalším místě můžete ještě zohlednit určité technické parametry, jako například otíratelnost, či větší izolace proti hluku.  No a na konec samozřejmě také můžete si vybrat tapety samolepící, čímž se vyhnete klasickému tapetování, ale to je kapitola sama pro sebe – tento postup je pro normální lepení tapet. Při nákupu tapet hlavně nesmíte zapomenout si před ním změřit prostor, kterých chcete tapetovat a podle toho vybrat správný počet rolí (čili mírně více než je tapetovaná plocha, tzv. pro strejčka příhodu).

Když už máte tapety doma, pracovní oděv atd. tak hurá, tady je návod na to co začnete dělat neboli na samotné tapetování. Odměřte si tapety na výšku zdi. Položte je rubem nahoru a malířskou štětkou mírně namočte. Taktéž navlhčete stěnu na kterou budete tapety přikládat, aby vám lepidlo na tapety tak rychle nezasychalo, to vám dá čas na opravy případných nedostatků. Natřete lepidlem jak tapetu tak stěnu, tapetu zvedněte, přiložte ke stěně a pomalu, směrem odshora dolů přitiskněte. K zajištění kontaktu tapety a stěny po celé ploše a vyhnání vzduchových bublin tapetu přejeďte vlhkou molitanovou houbou. Další pruhy tapety měřte tak, aby seděl vzorek, samozřejmě toto je důležité pouze za předpokladu, že vámi vybraná tapeta vůbec nějaký  vzorek má. Pozor, před tapetováním se podívejte kritickým okem na stěnu, kterou budete zdobit,  pokud bylo na ní více nátěrů a již se začínají jednotlivé vrstvy loupat, tak ačkoliv je to docela dost práce, raději stěnu opravdu napřed oškrábejte, jinak se vám budou tapety velmi rychle  odlupovat a nebude to vypadat pěkně – přesněji řečeno, pokud máte jen trochu vkusu, budete velmi rychle donuceni k novému tapetování, a to vám za ty finanční a časové náklady rozhodně nestojí.