I kdybychom si tapety nalepili naprosto dokonale, tak dříve nebo později se na nich objeví různé vady, které nás donutí je strhnout a buď nahradit novými nebo například pro změnu vymalujeme (rozhodně nedoporučuji občas oblíbené přelepování staré tapety novou). Tady je k dispozici několik postupů a triků jak při odstranění tapet postupovat.
Vše záleží od toho, jaké máme pro odstranění tapet k dispozici prostředky. Asi ve většině domácností nejméně obvyklým protože i jednorázově finančně nejnáročnějším je použití parního odstraňovače tapet. Tam postupujeme podle dodaného návodu, většinou necháme odstraňovač tapet rozehřát vodu, přiložíme ho poté na tapetu a pomalu přesouváme, tak aby horká pára pomohla povolit lepidlo pod tapetou (pozor při práci s párou nad hlavou, může hrozit opaření), kterou poté jednoduše sloupneme. Nejčastěji se v domácnostech tapety odstraňují vodou nebo ještě lépe různými speciálními prostředky, které by měly být dostupné v lepších drogeriích či obchodech s tapetami. Postup v obou případech bývá podobný, u koupeného prostředku přihlédneme k informacím na obale (zvláště co se týká takových důležitých věcí jako je větrání při práci s chemickými prostředky).
Před nanešením odstraňovače (postup je stejný jako když použijeme vlažnou vodu nebo vlažnou vodu s mydlinkami, jen odstraňovač bývá účinnější) je docela užitečné porušit povrch tapet v celé místnosti, například jemně propíchat (prodávají se k tomu speciální válečky s ostny), díky tomu se prostředek dostane dokonale k lepidlu a povolí ho. Prostředek nanášíme houbou, štětkou nebo úplně nejlepší – či přesněji pohodlnější – je klasický váleček nebo lze i tapetu ostřikovačem postříkat. Poté, co ho necháme dobu uvedenou na obalu působit, můžeme přistoupit k samotnému odstranění. Tady je velmi pomocná špachtle, kterou si kus tapety nadzvedneme a při stahování si jí pomáháme (většina lidí při strhávání postupuje shora dolů). Bohužel, občas nejde tapeta stáhnout úplně dokonale, a v tom momentě právě špachtle naprosto ideálně pomůže, protože tapetu prostě jemně seškrábneme. Ale i v takové situaci je lepší se pokusit znova problematické místo navlhčit a nechat chvíli působit, díky tomu snížíme riziko nějakého drastičtějšího podrápání stěny, které by nám mohlo komplikovat například malování – pokud plánujeme znova tapetování, tak to tak velkou roli nehraje.