Jak na zápach v lednici

Lednici musíte udržovat v co nejčistším stavu, tím nejlépe budete předcházet vzniku různých nežádoucích zápachů v lednici.

Pravidelně kontrolujeme stav a trvanlivost potravin v lednici, cokoliv prošlého či nedej bože nahnilého okamžitě vyhazujeme, zápach který by nám takovéto věci rozšířili nejen že překáží při otevírání ledničky, ale také prochází jinými potravinami. To samé se týká všeho intenzivněji vonícího, je lépe to držet v uzavíratelných nádobách, ideálem je takto držet veškerý obsah lednice – vůně se nebudou promíchávat. Zeleninu a ovoce před vložením do lednice vždy omyjeme a pečlivě osušíme. Nevkládáme do lednic nic horkého a také ji nenecháváme dlouho otevřenou.

Pokud nám po zběžném vyčištění lednice stále překáží nějaký zápach, je nutno ji pořádně umýt. Potraviny přendáme do nádob držících chlad a odložíme je do chladnějšího místa. Lednici vypojíme ze sítě a vyndáme všechny poličky a šuplíky. Ty umyjeme velmi pečlivě ve vodě se saponátem, opláchneme a osušíme. Vnitřek lednice vymyjeme čistým hadříkem námáčeným do saponátu s teplou vodou a poté ještě čistou vodou. Pečlivě omyjeme těsnění, rýhy v něm projedeme měkčím malým kartáčkem, taktéž namočeným nejdříve v saponátu poté v čisté vodě. Po pečlivém vymytí lednice ji necháme vyschnout a teprve poté do ní vracíme suché police a šuplíky.

Pokud výše uvedené mytí nepostačuje, můžete pokračovat ještě s těmito dalšími triky. Mytí několikrát zopakujte, sice se doporučuje dost často ocet, ale dnešní saponáty by ho měly nahradit (ono často ocet prostě jen přebije jiný zápach, ale ho ve skutečnosti neodstraní). Dalším starým a tradičním receptem je vložení do lednice po velmi pečlivém vymytí sody a prášku do pečiva – musí jich být větší množství a samozřejmě je umisťujete v nějakých nádobkách. Taktéž nezaškodí, pokud při posledím oplachování ve vodě na opláchnutí budete mít jedlou sodu (jedna lžička na jeden litr). Místo sušení utěrkou po posledním mytí nechme ji prostě několik hodin otevřenou jen tak vyschnout á vyvanout. Mezi další pohlcovače zápachu se také řadí mletá káva a nebo rozříznutý citron, s tím že to první přidává dosti specifickou vlastní vůni.  Obecně pokud budete mít v lednici na stálo mističku s jedlou sodou (měnit co pár dní), velmi to pomůže, protože je neutrální a pohlcuje zápachy.