Jak dostat vodu, kam chceme?

Voda je tak trošku potvůrka. Když je jí málo, je zle. A když je jí naopak dost, třeba ve sklepě, je to taky průšvih. V každém případě se neobejdeme bez stařičkého vynálezu v moderním provedení – tedy bez vhodného čerpadla.

Čerpadlo bychom si měli pořídit jen ve specializovaném obchodě, protože odborná pomoc při výběru je pro laika často nezbytná. „Na správné volbě totiž záleží, zda s ním budete spokojeni,“ říká David Procházka z Mountfieldu. A dodává, že by si měl každý dopředu odpovědět na následující otázky:

Jakou vodu chci čerpat a na jakou konkrétní činnost budu čerpadlo používat?

Odkud budu vodu čerpat a kam?

Jak často budu čerpadlo využívat?

Kolik vody najednou budu používat?

Jaký tlak vody musím mít?

Je v blízkosti zdroje vody elektrický proud?

Jakou mám studnu (kopaná, vrtaná) a jaké jsou její rozměry?

Jaká je vydatnost vrtu/pramene a výška hladiny vody?

 

Jakmile máte jasno, můžete začít „lovit“ v konkrétních skupinách čerpadel.

Napájíme zahradu

Zahradní čerpadlo tallas - s dobrým čerpadlem je kropení zahrady doslova hračkouJedním z nejčastějších důvodů pro pořízení čerpadla je zavlažování záhonů, trávníku nebo skleníků. Zahradní povrchová čerpadla s elektrickým či benzinovým motorem jsou přenosná a snadno zvládnou nejen kropení pistolí, ale i větší zavlažovací systémy s více postřikovači.

Pokud chcete mít jistotu, že nepoběží čerpadlo nasucho, doporučují odborníci pořídit si automatického hlídače. Tedy malou elektronickou vodárnu, která se připojuje k čerpadlu, aby hlídala dostatečný tlak i průtok vody.

Voda do domu

V zásobování domácností vodou hrají prim automatické domácí vodárny. Nabízí komplexní řešení pro rozvod vody nejen v domě, ale i na zahradě. Pro použití v menších rekreačních objektech, jako jsou chaty či chalupy, jsou určeny vodárny s nádrží 24 litrů. Pro rodinné domy se doporučují vodárny o objemu alespoň 50 litrů. Většinou jsou sestaveny z nádoby, tlakového spínače, tlakoměru a zahradního čerpadla. Pro dům i kropení zahrady můžete zvolit i tak zvaný vodní automat. Jde o „chytrá“ čerpadla se zabudovanou elektronickou řídicí jednotkou, která umožňuje jejich automatické spínání a vypínání a chrání je i před chodem na sucho.

Ze sklepa ven!

Velmi často používáme čerpadla na odčerpávání a přečerpávání vody. Pokud potřebujeme čerpat čistou nebo lehce znečištěnou vodu z bazénu nebo jezírka, můžeme sáhnout do široké škály ponorných čerpadel. Jsou uzpůsobena k čerpání velkého množství vody z malé hloubky a nepotřebují sací hadici, protože se noří celá přímo do vody. Mají plovákový spínač, který hlídá hladinu vody a zabraňuje chodu nasucho. K čerpání silně znečištěné splaškové vody, například ze zaplaveného sklepa nebo z fekální jímky, však už musíme mít ponorné kalové čerpadlo.

Širokou nabídku zahradních čerpadel naleznete na www.mountfield.cz.

Foto. MOUNTFIELD