Koberce pro alergiky

Různé nejnovější průzkumy velmi zpochybňují dřívější názory na téma koberce a alergie. Dříve se zastávalo radikální přístup, že pokud někdo má alergii, je nutno okamžitě se zbavit všech koberců v domácnosti, protože prach, protože roztoče atd. Jaký názor převažuje nyní ?

Například německý výzkum, který provedla DAAB dokazuje, že pokud je na podlaze koberec, tak velmi výrazně klesne prach v ovzduší (a průzkum byl prováděn na relativně velkém vzorku sta domácností) – výsledky ukazovaly až dvojnásobný rozdíl. Je to způsobeno právě tím, co se dříve kobercům vyčítalo. Koberce totiž v sobě prach drží, tudíž se nemůže vířit ve vzduchu a proto ho ani alergik nemůže v takovém množství vdechovat. Je možné samozřejmě jeden či dva výzkumy (v Německu jich proběhlo několik a je pravda, že část byla sponzorována výrobci koberců)  zpochybnit. Jenže těch výzkumů, co nezávisle potvrzují totéž je více. Ve Švédsku zase jiný průzkum (od SIFPR) odhalil jednu zajímavost, že mimo jiné za růstem počtu alergií v populaci je právě velmi výrazný pokles prodejů koberců, který v této zemi ze 40 procent v sedmdesátých letech klesl na 2 procenta v letech 90. Další velmi zajímavý průzkum proběhl v roce 2002 a provedlo ho ECRHS na impozantním vzorku 19 000 lidí z 18 zemí.  Šlo o prozkoumání vazeb mezi astmou, vlhkostí a roztoči v domácnostech. Výsledek ukázal, že domácnosti, ve kterých byl koberec, zvláště v ložnici, měly rozhodně nižší výskyt astmatu. No a ještě jeden zajímavý průzkum proběhl v New Jersey, kde na vzorku 4600 dětí se zkoumaly v průběhu čtyřech let různé vazby na astma. A zase byl výsledek jasně pozitivní pro koberce, protože děti, které ho měly v pokoji potřebovaly výrazně méně protiastmatických léků a také měly lepší docházku ve školách (samozřejmě z důvodu menších zdravotních komplikací). Takže ačkoliv stále i mezi lékaři narazíte na v úvodu zmíněnou radu koberce nevlastnit, statistická čísla ji rozhodně nepotvrzují. Je zde ale samozřejmě jiná záležitost, koberce je nutno pravidelně vysávat a čistit, ale dodržování základů hygieny v domácnosti je snad pro každého samozřejmostí.

Tip: největší moderní prodej koberců v České republice –  Koberce KK Praha –  na výběr jak kusové i metráž včetně luxusních značek, navíc prodejna nabízí i vinyl nebo plovoucí podlahy.