Vrzající panty

Vrzající panty jsou nepříjemná záležitost a je úplně jedno, jestli jsou u dveří nebo například u skříně. Tento nepříjemný zvuk vadí hodně hodně, ale často si lidé na něj snaží zvyknout, protože netuší jak a čím je namazat a přitom se sám nepřizabít, nic nerozbít a nemuset dveře vysazovat (což je občas problém, zvláště u těch masivnějších)?

Napřed je otázka čím. Vhodná je vazelína nebo i dokonce obyčejné vepřové sádlo. Naopak třeba máslo, nebo jiný rychle žluknoucí tuk je naprosto nevhodný. A nejde v tomto případě jen o nepříjemný zápach, ale hlavně, když žlukne, tak  nemaže dobře a vrzání se objeví znovu. Vhodný (až na vyjímky, viz dále) také není obyčejný olej.

Panty jsou obecně dvou typů: závěsné (jako na dveřích) a spojené na pevno. Jedno, jestli je to jen krátký pantík, nebo jestli je pevný pant celý dlouhý pás, tak zrovna u něj je k namazání vhodný ten olej. Vatovou tyčinkou (stejnou jakou se používá při čištění uší) se dotkněte každého spoje a párkrát otevřete a zavřete. Pozor na přebytek oleje, který by stékal a odkapával. Raději mějte vatičku skoro suchou a nanášejte vícekrát. Prostě klasika, práce kvapná málo platná či v tomto případě znamená další zbytečnou práci navíc s čištěním a odmašťováním.

Vrzající panty u oken se mažou asi nejsnadněji. Okno se otevře, okení křídlo trochu nadzvedne, do pantíku mázne vazelína, okno opět pustíte a několikrát otevřete a zavřete. Hotovo, více není třeba nic. Horší je to u dveří, ty jsou řádně těžké.. Připravte si nějaký dřevěný klínek. Dveře otevřete a nadzvedněte asi tak o centimetr. Je přitom nutný pohyb otvírám/zavírám. Přikopněte pod ně klínek, tak zařídíte, že zůstanou v pozvednuté pozici. Naneste vazelínu či sádlo, odstraňte klínek a dveře trochu přitáhněte sem a tam. Samy dosednou na správnou pozici. Pozor, na dveřní panty zásadně nesahejte vlastními prsty. Možnost, že zafouká vítr, nebo do nich někdo strčí a ony vám tak velmi bolestivě přiskřípnou kůži, či dokonce zlomí prst je až nepříjemně reálná.