Nežádoucí kouř z krbu

Při topení v krbu často cítíte nepříjemný kouř ? A nebo dokonce váš krb často přímo viditelně kouří do místnosti ? Zde je několik rad, co může být příčinou takovéto situace. Kouř sice přímo váš život neohrožuje, ale dráždí vaše dýchací ústrojí a také vás bude nutit k častějšímu malování.

Velmi častou příčinou je prostě nepříliš dobře těsnící krb. Na začátku určitě si pořádně ověřte, jestli dvířka krbu kvalitně těsní, velmi často to nejjednodušší bývá i tím základním. Pokud se vám dým objevuje už při zapalování, tak příčinu hledejte někde v komínu. Může být ucpaný sazemi či například ptačím hnízdem. Pokuste se také prověřit, jestli komín obecně správně těsní. Také bychom neměli zapomínat, že jednou z podmínek kvalitní práce krbu je přístup čerstvého vzduchu. Kdysi dávno to nebyl žádný problém. Stavby a hlavně jejich okna příliš netěsnily, takže v místnosti neustále čerstvý vzduch byl. Dnes ale nikdo normální nebude stavět dům tak, aby mu z něj neustále unikalo teplo například právě špatně těsnícími okny. Ideální je proto, aby váš krb měl přímo přívod čerstvého vzduchu. Další variantou je pravidelné dovětrávání místnosti ve které máte krb. Dá se obecně říci, že standartní uzavřený krb spotřebovává za hodinu přibližně deset metrů krychlových čerstvého vzduchu na jeden kilowat výkonu. Dalším důvodem, proč se vám v místnosti mohl objevit kouř z krbu je prostě příliš nízký či úzký komín v poměru k velikosti vašeho krbu. Spojení vašeho krbu s komínem by mělo být také co nejkratší, abyste se vyhnuli riziku přílišného zakouření. No a samozřejmě velmi častou a dosti prozaickou příčinou kouře v místnosti jsou prostě špatné návyky při topení. Na prvním místě jde o výběr dřeva. Ideální je naprosto suché. Potom samozřejmě lepší pro topení v krbu je listnaté dříví (i když jehličnatým se topit dá, jen to není ideální). Pokud budete často používat vlhké dříví, tak nejenom že vám bude váš krb čoudit a bude to překážet vašemu nosu, vlhké dřevo vám hlavně bude zanášet váš komín a zhoršovat obecně tah.

3 odpovědi na “Nežádoucí kouř z krbu”

  1. Dobrý den,
    dnes při topení nám z krku všemi různými otvory valil hustý bílý dým. Nikdy se nám to nestalo. (Doma větráme, máme pročištěný komín, atd..) Chttěla bych se zeptat čím to bylo způsobeno či zapříčiněno?

    Děkuji za odpověď

    1. Těžko říci, na první pohled to vypadá, jako by něco přiucpalo komín (zapadlá klapka, hnízdo, spadlý pták etc.)

  2. Dobrý den, stává se, že se jedná o nedostatečný tah komínového průduchu nebo špatnou konstrukci krbu. Ale vzhledem k tomu, že se vám to ještě nestalo bude možná problém i v počasí. Např. silný vítr nebo špatná teplota, špatné tlaky…

Komentáře jsou uzavřeny.