Jak vyčistit komín

Pokud na chatě či chalupě topíte pevnými palivy, tak zajisté potřebujete čas od času vyčistit komín. Tedy, čas od času, vyhláška říká, 6 krát ročně, což je z hlediska logiky  u rekreačního objektu naprostý nesmysl, stejně jako revize komínu kamerou rok co rok. Ale zákony u nás moc smyslu dávat nemusí. Bohužel. Což nic nemění na tom, že čištění komínu zas tak velká věda není.

Pokud by byl (jak se s oblibou zmiňuje) v komínu zazděný trám, tak je to vidět hned, a pokud tam není, tak se do příště nepřemístí. Každopádně ale kvůli nesmyslným předpisům je dnes velmi složité sehnat kominíka, mají doslova poředník na měsíce dopředu. Takže při čištění komínu je nutné se nějak obsloužit svépomocně. Zakoupit kominickou štětku není nic složitého, má jí snad každý hobby market, dále potřebujete už jen lopatku a kyblík na saze a pak už budete schopni si vyčistit komín sami a bez nějakých větších problémů. Komín by měl mít někde na půdě dvířka. Ostatně, ta tam potřebuje i ten kominík, pokud nejsou, tak je nutné vybourat pár cihel a dvířka tam zazdít, ale to již není příliš levná legrace. Takže raději předem předpokládejme, že se do komína bez problémů dostanete (a dvířka vám případně blokovaly jen nějaké hloupé krámy).

Patrně nemá smysl do komínu koukat (i když samozřejmě zvědavosti nic nebrání), nicméně jednoduchou revizi komína vám poskytne i pár fotek udělaných nějakým obyčejným mobilem. Kdyby třeba někde padala cihla, tak to je krásně vidět. No a nyní to samotné čištění komínu – štětkou zamiřte napřed směrem nahoru, pěkně pohyby sem a tam prostě vymeťe, co se dá, a až pak směrem dolů. Zavřete dvířka na půdě a přesuňte se k spodním, ta jsou obvykle v nejnižším patře. Otevřete, vyberte saze lopatkou a opět zavřete. Celá velmi náročná a také přece jen dosti drahá „operace čištění komínu“ vás ve finále stála jen pár minut práce a případný náklad na zakoupení štětky.