Malý průvodce topením

Zajisté si doma topíte, to asi každý. Ostatně již pračlověk měl v té své jeskyni či prvních přístřešcích ohniště, které mu zajišťovalo teplo a sucho. Ovšem jaké jsou možnosti vytápění dnes? No a v neposlední řadě, na kolik vyjde jak pořízení samotného zdroje tepla a jeho provoz? A jak složitou má obsluhu a údržbu?

Dnes asi absolutně nejdražším obecně dostupným zdrojem tepla je elektřina. Ovšem je také nejsnadnější – jak na ovládání, tak i na údržbu. Ať již přímotop, nebo elektrický kotel ústředního topení, prostě jen jednou nastavíte požadovanou teplotu a za několik let případně pozvete technika k revizi. Samotné zařízení je oproti tomu jednoduché a poměrně levné.

Ve městech je velmi běžné a oblíbené topení plynem. Buď existují plynová kamna, tzv. wawky, pod okno, nebo ještě lepším (a hlavně ekonomičtějším) řešením je rovnou kotel, ideálně kombinovaný, takže hřeje horkou vodu nejen pro topení, ale i do vodovodu. Plyn na topení vyjde o něco levněji než elektřina – a zatím s rozmachem břidlicového plynu to vypadá, že dokonce může navzdory původním předpovědím v budoucnu i ještě více zlevnit. V tomto případě také jsou samozřejmě nějaké vady – je nutný přívod vzduchu, odvod spalin a plynové hořáky se musí pravidelně čistit.

Nejen na vesnicích je stále běžné topení kamny, v kotlích na pevná paliva, případně i krby. Ostatně právě ty krby (s vložkou na ohřev teplé vody) jsou stále častějšími i v luxusních bytech v novostavbách (i když tam převážně plní ozdobnou funkci i když zdrojem určitého tepla také jsou).  Ostatně, krb v interiéru vypadá impozantně a dřevo vonící pryskyřicí má něco do sebe. Jen holt to krásné, rovné krbové dříví není nejlevnější, hlavně ve městě. Obecně problémem každého topidla na pevná paliva je nutnost přikládání, skladování velkého množství paliva (zvláště v rámci příprav na zimu), údržby komína atd. Na druhou stranu existuje řešení, které práci nesmírně usnadní. Jmenuje se automatický kotel. Jedno jestli polyká uhlí nebo, peletky či dřevoštěpku, prostě jednou zatopíte, nasypate plný zásobník a máte minimálně den pokoj. Problémem je, že má značné nároky na stejnoměrnost kusů paliva, je poměrně drahý na pořízení (solidní automatický kotel vyjde i na víc než 100 tisíc korun) a jelikož jde o poměrně složitý mechanismus, tak má hodně míst, kde se to může porouchat. Navíc potřebuje k fungování i elektřinu, takže nejste v topení nezávislí. Vypadne elektřina a nejenže nesvítíte, ale ani netopíte. Řešením je samozřejmě domácí generátor, ale to zase jen vše ve finále prodražuje.