V kuchyni je poměrně často třeba něco rozmělnit, míchat či šlehat. Proto je užitečným pomocníkem mixer, šlehač či rovnou multifunkční kuchyňský robot. Ale podle čeho bychom ho měli vybírat, aby náš výdaj byl smysluplný a na nově koupený přístroj jen nesedal prach.
Základem je rozhodnutí, jaký přístroj vlastně chceme koupit. Klasický mixer umí jen mixovat a do jisté míry šlehat. Je přitom dost výkonný a relativně levný. Nádoba se dá od motoru oddělit a uschovat v lednici, či mýt v myčce.
Tyčový mixer je oproti tomu mnohem menší, lehčí, umožňuje rozmělnit potraviny přímo v hrnci. Žádnou vlastní nádobu nemá. Mixující konec je omyvatelný, elektrická část pochopitelně ne, rozhodně jej nelze mýt v myčce. Je pochopitelně mnohem méně výkonný, zato se použije velmi snadno a rychle, pak se omyje a je opět uklizen. Je vysloveně vhodný k tomu, když potřebujete udělat trochu sněhu z bílků, nebo rozmělnit a promíchat omáčku (klidně i při vaření).
Oproti tomu kuchyňský robot je zařízení poměrně složité. Mívá výkonný motor a spuoustu příslušenství, například i nástavec pro hnětení či mlýnek na maso. Ovšem zabírá v kuchyni dost místa a po každém použití je nutné mýt více dílů.
Další parametry jsou společné pro všechny tři typy přístrojů. Příkon a výkon je udávaný ve Wattech. Pozor výrobce s oblibou udává vyšší údaj, tedy příkon motoru, což může při výběru mírně zákazníka zmást. Materiál hraje také určitou roli. Kov je odolnější, víc vydrží, ale lze jej poměrně snadno poškrábat. Plastik oprati tomu je lehčí a bývá i křehký. Naštěstí jsou dnes těsnění u normálních výrobků silikonová (výjimky u produktů neznámého výrobce s Asie asi není nutno zohledňovat). Oproti klasickým pryžovým nepuchří s věkem. Velikost nádoby (či nádob) u robota a klasického mixeru bychom měli také zohlednit. Větší není vždy lepší, volíme podle potřeby a prostoru v kuchyni. Lze mixovat svíčkovou či dělat majonézu na dvakrát, je to lepší, než špinit velkou nádobu trošičkou mixovaného pesta. V případě robota jde o to, co všechno umí. Například velmi se hodí ten masomlýnek či hnětač. Značka nehraje až tak velkou roli, prakticky většinou známí výrobci to dělají jako spotřební zboží, obvykle v Číně, s žádnou velkou výdrží se nepočítá.