Jak rozumně uskladnit pneumatiky

Máte auto? Dvě sady pneumatik, pěkně letní a zimní?  A najedzdíte toho relativně málo, takže nové gumy máte jen jednou za X let a nevyplatí se vám platit si uschování druhé sady v pneuservisu. Namísto toho je máte uskladněné v dílně či ve sklepě  na jen tiše proklínáte, jak  se o ně neustále při té či oné činnosti přerážíte. Řešení je prosté – stačí je pověsit.

I pod opravdu nízkým normálním stropem zůstane pod visícími pneumatikami nějaký metr sedmdesát místa, což s trochou opatrnosti stačí na projití a člověku to překáží výrazně méně než něco pod nohami. Budete potřebovat 4 kladky, (2 z toho přijdou na stěnu, potažmo strop, takže něco na upevnění.. oka, háky..) lano, větší železný kruh a něco na stěnu, na co budete pneumatiky přivazovat, velký šroub či skobu. Z lana odstřihněte 4 kusy tak po 50 cm. Jedním koncem připevněte na větší kruh, na druhý konec přidělejte háky, na to se budou věšet samotné pneumatiky. Nejsnadnější je lano protáhnout kruhem, tak 10 cm zahnout a celé to omotat vázacím drátem. Na druhém konci udělejte totéž. Na kruh dále připevněte i hlavní lano a jednu kladku. Dvě kladky spojené osou přidělejte na strop. Počítejte s tím, že to bude muset držet značnou váhu, takže k práci musíte přistupovat opravdu důkladně, jinak vám to může slítnout na hlavu a nebo při pádu něco rozbít. Poslední kladku přidělejte na stěnu a pod ní do rozumné výšky onu skobu, na kterou budete lano vázat. Lano veďte od kruhu k první kladce nahoře, odtamtud dolů na kladku u kruhu, opět vzhůru ke druhé kladce, ke zdi a dolů.

Postup při sundávání a věšení pneumatik je snadný. Odvážete lano, povolujte tak dlouho, než se zavěšené gumy dostanou tak půl metru nad zem a opět pevně přivažte. Jednotlivé pneumatiky sundáte, odnosíte k autu, vyměníte.. Druhou sadu odnosíte do kůlny či sklepa, kde budou zavěšeny.. Věšíte je pěkně jednu po druhé na háky, když visí všechny 4 tak lano opět odvážete, vytáhnete zavěšené pneumatiky ke stropu a opat řádně přivážete a zajistíte. A máte na půl roku pokoj. Celkové náklady na výrobu zavěšení jsou relativně nízké plus připočítejte hodinku práce. Radost z výroby něčeho vlastníma rukama je k nezaplacení a s trochou pečlivosti jste si vyrobili pomocníka na celý život.