Černání stříbra je jedním z efektů technologického vývoje. Ačkoliv se nám to může zdát absurdní, tak ještě přibližně před dvěma sty lety se vyskytovalo minimálně a proto i pravidelné čištění nebylo nijak obvyklé. Sirovodík, který se nachází v ovzduší je právě oním rošťákem, kvůli kterému musíme stříbro jednou za čas čistit protože černá. Technologický vývoj má prostě své známé i méně známé negativní efekty.

Doma stříbro můžeme čistit mnoha způsoby, asi nejlepší z nich je zároveň jedním z nejjednodušších. Před čištěním si musíme připravit, mýdlo, alobal, skleněnou nebo umělohmotnou (železná se nehodí) nádobu o velikosti takové aby se tam vešel celý stříbrný předmět, který budeme čistit, voda (nejlepší je destilka, ale stačí i z vodovodu) a sůl  v množství přibližně pět lžiček na jeden litr vody (pokud máme doma jedlou sodu nebo prášek do pečiva, tak ji na čištění můžeme také použít). Nádobu vysteleme alobalem a  vlijeme do něj vařící vodu do které podle množství nasypeme sůl v uvedeném poměru a rozmícháme. Stříbro omyjeme mýdlem, abchom se zbavili případných nečistot a hlavně mastnoty, pod tekoucí vodou opláchneme a vložíme do slaného roztoku. Tam v závislosti na stádiu zčernání stříbra začne docházet k chemické reakci a stříbro se samo začne čistit. U málo zčernalých předmětů to může být velmi rychlý proces. Pokud máme stříbra více, tak stejný roztok můžeme použít několikrát, jen s každým dalším čištěním se rychlost a síla bude zmenšovat. Ale pokud už roztok nefunguje, tak si vytvoříme nový – s tím že musíme vyměnit i alobal. Když je stříbro čisté, tak ho ještě opláchneme pod tekoucí vodou, abychom ho zbavili slaného nánostu. Tato domácí metoda je považovaná za nejlepší jednak z důvodu minimální náročnosti a hlavně protože stříbro takto nepoškodíme různými drobnými škrábanci. Občas se může stát, že stříbro máme tak zčernalé, že tato metoda nefunguje. V tom případě buď využijeme služeb specialisty nebo si koupíme prostředek na čištění stříbra, rozhodně nedrhneme, protože u silného nánosu bychom s jistotou předmět poškodili.

Mezi další metody které můžeme použít doma, ale nejsou tak úspěšné patří namáčení stříbra na několik do koly nebo na čtvrt hodiny do vody s octem (přibližně jedna lžíce na jeden litr). Asi nejznámější ale zároveň asi i nejhorší (no možná kromě dření na sucho) je čištění zubní pastou (pokud se chcete této metody držet, tak alespoň nepoužívejte pastu s mikrogranulema).  Vady tohoto čištění jsou docela samozřejmé. Ať blýskáme pastou jak chceme, tak je velmi těžké ne li téměř nemožné se dostat do všech zákoutí čištěného předmětu no a hlavně třením stříbro obrušujeme a škrábeme a tím vlastně ten předmět ničíme.

 1. O.Richtrova says:

  Jak lze čistit jednoduše předměty, vyhlížející jako stříbro – např.alpaka atd. Ve většině domácností jsou starší předměty, vyhlížející jako stříbro /což většinou nejsou a majitelé nevědí, z čeho jsou/, jsou hojně zdobené a většinou zčernalé. Čištění příslušnými vatičkami a pastami bývá většinou málo úspěšné, hlavně pro zdobený povrch.
  Rada by určitě prospěla většímu množství domácností.
  Děkuji předem za radu.
  O.Richtrová

 2. radykutilum says:

  Zajímavá otázka, ale není na ni vlastně pořádná odpověď. To co vypadá jako stříbro – právě například alpaka – je posříbřené, tudíž se čistí stejně jako stříbro jen musí být člověk velmi opatrný. Jenže jakmile postříbření někde zmizí (právě proto vybíráme u takových předmětů jen neabrazivní metody čištění), tak už je ten předmět vlastně nevyčistitelný. Jestli je to něco jako tombak, tak tam bych použil způsoby jako u čištění mosazi.

 3. Lubomir says:

  Jiz padesat let,pouzivam na cisteni/zlata,stribra,medi,bronzu a mosazi/osvedceny-kovu neskodny prostredek.
  Jeden dil-cpavkova voda/24%/
  Jeden dil-destilovana voda
  na jeden decilitr roztoku 2-3 kapky smacedla/postaci prostredek na
  myti nadobi.Uvedeny roztok mozno dlouhodobe skladovat/tez pouzity/.!

  Roztok nalejeme do nadoby/sklenena nebo umelohmotna/ a cisteny predmet
  ponorime do roztoku. Po vycisteni sca:20-120sekund predmet oplachneme v tekouci vode!!!

 4. Lila says:

  Dobrý den, mám po prababičce stříbrný prsten s jantarovým kamenem ale zčernal.. potřebovala bych radu jak ho šetrně očistit aby se zase leskl jako dřív? 🙂 děkuju předem za odpověď !

 5. radykuti says:

  V tomto případě vyzkoušejte metodu čištění stříbra číslo 1. neboli roztok s sodou, prdopečem či solí.

 6. valkovic80 says:

  Starý klíč zvláštního tvar- zavitový nálezový stav po zbojnícké skupině – sídlo působnosti.asi od císařské pokladny nebo vojenské.. dosti skorodovaný asi 18století. potřebuji radu jak je čistit- ratrita.kdo poradí na email.vj…

 7. valkovic80 says:

  Dále knoflík průměr 4cm od pláště šlechtice skorodovaný zdobený erb neznám.kov.kdorenovuje. kontakt emailem.vj..

 8. Markus says:

  Díky za dobré tipy, možno by nebolo odveci vyskúšať čistenie Coca-Colou.

Comments are closed.