Čištění stříbra doma

20/01/2010 in Praní, čištění a mytí

Černání stříbra je jedním z efektů technologického vývoje. Ačkoliv se nám to může zdát absurdní, tak ještě přibližně před dvěma sty lety se vyskytovalo minimálně a proto i pravidelné čištění nebylo nijak obvyklé. Sirovodík, který se nachází v ovzduší je právě oním rošťákem, kvůli kterému musíme stříbro jednou za čas čistit protože černá. Technologický vývoj má prostě své známé i méně známé negativní efekty.

Doma stříbro můžeme čistit mnoha způsoby, asi nejlepší z nich je zároveň jedním z nejjednodušších. Před čištěním si musíme připravit, mýdlo, alobal, skleněnou nebo umělohmotnou (železná se nehodí) nádobu o velikosti takové aby se tam vešel celý stříbrný předmět, který budeme čistit, voda (nejlepší je destilka, ale stačí i z vodovodu) a sůl  v množství přibližně pět lžiček na jeden litr vody (pokud máme doma jedlou sodu nebo prášek do pečiva, tak ji na čištění můžeme také použít). Nádobu vysteleme alobalem a  vlijeme do něj vařící vodu do které podle množství nasypeme sůl v uvedeném poměru a rozmícháme. Stříbro omyjeme mýdlem, abchom se zbavili případných nečistot a hlavně mastnoty, pod tekoucí vodou opláchneme a vložíme do slaného roztoku. Tam v závislosti na stádiu zčernání stříbra začne docházet k chemické reakci a stříbro se samo začne čistit. U málo zčernalých předmětů to může být velmi rychlý proces. Pokud máme stříbra více, tak stejný roztok můžeme použít několikrát, jen s každým dalším čištěním se rychlost a síla bude zmenšovat. Ale pokud už roztok nefunguje, tak si vytvoříme nový – s tím že musíme vyměnit i alobal. Když je stříbro čisté, tak ho ještě opláchneme pod tekoucí vodou, abychom ho zbavili slaného nánostu. Tato domácí metoda je považovaná za nejlepší jednak z důvodu minimální náročnosti a hlavně protože stříbro takto nepoškodíme různými drobnými škrábanci. Občas se může stát, že stříbro máme tak zčernalé, že tato metoda nefunguje. V tom případě buď využijeme služeb specialisty nebo si koupíme prostředek na čištění stříbra, rozhodně nedrhneme, protože u silného nánosu bychom s jistotou předmět poškodili.

Mezi další metody které můžeme použít doma, ale nejsou tak úspěšné patří namáčení stříbra na několik do koly nebo na čtvrt hodiny do vody s octem (přibližně jedna lžíce na jeden litr). Asi nejznámější ale zároveň asi i nejhorší (no možná kromě dření na sucho) je čištění zubní pastou (pokud se chcete této metody držet, tak alespoň nepoužívejte pastu s mikrogranulema).  Vady tohoto čištění jsou docela samozřejmé. Ať blýskáme pastou jak chceme, tak je velmi těžké ne li téměř nemožné se dostat do všech zákoutí čištěného předmětu no a hlavně třením stříbro obrušujeme a škrábeme a tím vlastně ten předmět ničíme.