Montáž dřevěné terasy

Zde popíši montáž jednoduché dřevěné terasy pomocí vrutů.

Na exotických dřevinách se příležitostně vyskytují skvrny po vodě a rzi. Tomuto se nedá stoprocentně předejít, ikdyž je dřevina během přepravy přes 3 klimatická pásma chráněna plachtou a před mechanickým poškozením je zajištěna těžkým exponovaným balením. Na základě vysoké vlhkosti vzduchu a zkondenzované vody dochází k rezavění kovové pásky. Tato rez způsobuje černé skrny na dřevině. Zpravidla se toto zbarvení vyskytuje jen na dlouhých hranách desek, takže nedochází k poškození na profilovaném povrchu. Aby k těmto zbarvením od rzi nedocházelo, pokládá se pod železnou pásku plastová fólie. Tyto skvrny a další lze čistit pomocí kiseliny šťavelové.

podklad

Neexistuje pokládat terasu na trávu, nebo jiný nezpevněný podklad. Podklad má být pevný, tvrdý a rovný, může být pískový, štěrkový nebo kamínkový. K zabránění prorůstání rostlin lze povrch překrýt plastovou fólií. Ideální je i betonový podklad, avšak třeba mít na paměti, že během deště nebo vlhkého počasí se může uvolňovat barvivo, které dřeviny obsahuje a které může barvit oblast pod roštem. Míru zabarvení betonu je možné snížit polyuretanovým základním nátěrem betonu. Nosné rošty by měly být umístěné ve vodněodolných blocích apříklad podloženy betonovými patkami, které by zabezpečovaly volný odtok vody zpod roštů. Vzdálenost drenážních bloků i roštů by měla být cca 0,5 m od sebe.

Konstrukce podkladového roštu
Potřebný materiál:

Podkladové hranoly – standardní rozměr je 50 x 50 mm, záleží však na vás pro jaký se rozhodnete.

Vzdálenost hranolů je maximálně 50 cm od sebe. Pokud je potřeba vyrovnat případný spád, je možno vypodložit hranoly betonovými, nebo asfaltovými patkami.
Montáž samotná:

V zásadě platí, že tropické dřeviny musí být vždy předvrtané. Bez toho se mohou vruty díky houževnatosti dřevin odtrhnout. Použité vruty by měly být vždy z nerezavějící ušlechtilé oceli,  materiály ze železa způsobují černé rezavé skvrny. Pří pokládce je důležité, aby i spodní konstrukce byla z  exotické dřeviny, pokud se použije rošt z měkké dřeviny (smrk, borovice apod.), mohou se vruty kvůli povrchovému vysychání dodatečně trochu povytáhnout, čímž se vytvoří vlny na terase, navíc evropské dřeviny nemají požadovanou trvanlivost. Rošt z domácích dřevin podléhá hnilobě a rozkladu.

Mezi jednotlivými palubkami by měl být odstup 5 mm. Lehčí prohnutí palubek může být při pokládce vyrovanán pomocí stahováků.

Na závěr můžeme nainstalovat bočnice, které  připevňujeme dvěma možnými způsoby:
Zboku bez bočnic do terasových lamel, čímž se zakryjí příčné řezy lamel
Zhora bez lamely

Účelem montáže bočnic je zakrýt konstrukci terasy a vytvořit terasu jako kompaktní celek.

 Důležité upozornění k montáži:

-Vždy předvrtat a zarovnat – je opavdu nutné vždy předvrtat otvor pro vrut a vyfrézovat kónický otvor na hlavičku vrutu, aby byl vrut zapuštěn do palubky.

-Používat jen nekorodující spojovací prvky.

– Nepoužívat evropské dřeviny ( jedinou výjimku tvoří akát)

2 odpovědi na “Montáž dřevěné terasy”

  1. Pokud nechcete, aby byly vidět na terase řady vrutů, tak si vyberte prkna na skrytý spoj. Pro něj jsou využívány stabilní a odolné exotické dřeviny nebo thermowood. Některé mají připravenu boční drážku a přichycují se k podkladnímu hranolu pomocí spojky. Unikátní je řešení od společnosti Vetedy, která má uchycení úplně skryté pod prkny a prkna jsou i izolovaná od roštu, takže jsou víc chráněna před vodou.

  2. No a je podmínkou používat exotické dřevo? Stejně bych řekl, že ne všude je exotika žádaná.Záleží na vlhkosti, jak bude vysoko, přímé/nepřímé slunko a podobně.Hodně firem nabízí dřevěné terasy z exotiky, ale podle mě v pohodě svou funkci splní i české dřevo, smrk, modřín i dub.

Komentáře jsou uzavřeny.