Okrasné keře

Okrasné keře mohou být výtečným zpestřením libovolné zahrady či zahrádky. Zvláště díky tomu, že většinou ve svém období jsou nádherně obsypány barevnými květy, které občas i překrásně voní.

Okrasné keře většinou vysazujeme ve skupinách, jednotlivě to mívá jen smysl u nějakých vzácnějších košatějších exemplářů.  Velmi často je vysazujeme v jedno či dvoj řadých pásech, zvláště podél plotu. Také s pomocí keřů můžeme zakrýt nějaké ošklivější pozadí. Vysazujeme je na podzim nebo na jaře, přibližně půl druhého metru od sebe (kratší vzdálenost se používá pouze u keřů, které se moc nerozrůstají), větší keříky jako například šeřík můžeme sázet dva až dva a půl metru od sebe. Keře nemícháme, snažíme se jeden druh vysazovat pohromadě. Většinu okrasných keřů vysazujeme bez kořenového balu, výjimku tvoří pivoňky, jalovce, stále zelené keře a jehličiny. Po výsadbě bez kořenového balu keře seřízneme přibližně o třetinu, ale pamatujeme, že je nesmíme seřezávat v jedné rovině. Okrasné keře kvetoucí brzy na jaře seřezáváme až po odkvětu.  Kolem vysazených keřů okopeme půdu a zničíme plevel.

Zajímavé typy pro okrasné keře na vaši zahradu: zlatice prostřední – kvete brzy na jaře a je obsypána zlatými květy, mandloň trojlaločná – na jaře zakvete krásně do růžova, vyžaduje dobrou půdu a slunce, kalina cerlesiova – krásné malé bílorůžové kvítky, pivoňka dřevitá – krásné velké květy v různých barvách, vyžaduje ale dobrou půdu a v suchu zalévání, zákula japonská – má sytě žluté květy které se objeví v květnu a červnu, a na konec samozřejmě veleznámý šeřík – existuje více variant s různými barvami.